Title Image

Bazı İnsanlar Neden Başarılı?

Bazı İnsanlar Neden Başarılı?

Time Dergisi, başarının nedenlerini kapak konusu yaptı. Bazı insanların başarılı olmaya daha yatkın olmasının nedenini soran dergi, “Başarı ateşi kendi kendine yanmıyor. Bu hırsı genler mi, aile mi, kültür mü tetikliyor? Yoksa başarının sırrı kendi ellerimizde mi” diye sordu. Derginin araştırmasına göre, bazı kişilerin neden diğerlerinden daha hırslı olduğunu anlayamadığımız bir yana, hırsın ne olduğu konusunda bile görüş birliğine sahip değiliz.

California’nın Soka Üniversitesi’nden Antropolog Edward Lowe, “Hırs bir evrimsel oluşumdur. Sosyal statüsü nasıl tanımlanırsa tanımlansın, her toplum içinde bazı insanlar daha girişken, bazıları ise o kadar girişken değil” diyor. California Üniversitesi’nden Psikolog Dean Simonton ise “Hırs, enerji ve kararlılıktır. Fakat hedefler de taşımaktadır. Hedefleri olup da enerjileri olmayan insanlar koltukta oturup Bir gün daha iyi bir fare kapanı yapacağım” demekle kalırlar. “Enerjileri olan, fakat belli bir hedefleri bulunmayan insanlar ise bir amaçsız projeden diğerine atlayarak kendilerini harap ederler” diyor.

Başarı Nedir?
Başarı nasıl ölçülür? Sizin başarı ölçütünüz nedir? Neye göre başarılısınız?
Başarı tesadüf değildir, çoğu zaman tesadüf gibi görünse de.
Sınav kazanmak, başarı mıdır? Hem de nasıl? Üniversite sınavına hazırlanan gençleri bir düşünün, kendileri için değil, aileleri için kazanmak + başarmak isterler nerdeyse. Yemek yiyebilmek, eline kaşığı yeni alan bir bebeğin kaşığı ağzına götürebilmesi bile ne büyük başarıdır. Yürüyebilmek, emekleyen bir bebeğin ayağa kalkması, alkışlar ve çığlıklarla ilk adımı atması. Para kazanmak, terfi etmek, buluş yapmak, kitap yazmak, yaratmak, en ünlü + zengin + büyük olmak.
Başarının ölçütleri hep “sonuçlar” mıdır? Sonuç nedir? Sonuçta ne oldu? Sonuçta ne elde ettin? Sonuçta ne yapıyorsun?
Başarı bu mudur? Bu ölçütler yeterli midir, doğru mudur? Başarının ölçütü olarak ne kullanılmalıdır?
Başarı nedir? Başarılı insanlar kimlerdir? Başarılı kişi kimdir? İstediklerini, kendi düşündüklerini yapan kişi midir? Kamu yararına, toplumun istediklerini gerçekleştiren kişi midir? Kimin için başarılı? Toplum için “başarılı olmak”, toplumsal değer ölçütleri ile belirlenmektedir. Ya sizin için belirleyici olan nedir?
Sizin için en değerli olan ne ise, başarıyı ona göre mi tanımlarsınız? Neye önem veriyorsanız, en başarılı kişi, ona sahip olan mıdır?
Benim için başarıya sahip olmanın yolu, ne elde etmek istediğim, nelere sahip olmak istediğimle başlar. Bu hedeflere giden yolda gösterdiğim çaba ile ölçerim başarımı.
Benim için başarı istek, hedef ve çaba kelimelerini içinde barındırır. Başarılı insan, isteklerini anlayıp, hedeflerine ulaşmak için çaba harcayandır. Asla vazgeçmeden çaba harcamaya devam edendir.

“Sizin için başarı nedir?”

Güzel bir söz…
“Hayatta en büyük isteğim, kendime yapabileceğimin en iyisini yaptıran olmaktır.” Emerson

Sevdiğim bir hikaye…
Çin bambu ağacınız olsun ister misiniz? Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye baslar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.
Akla gelen ilk soru şudur: Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı haftada mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bu sorunun cevabi hiç şüphesiz ki beş yıldır.
Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden, hatta var olmasından söz edebilir miydik? Bir başarının şartları her zaman çok basittir. Çalışın, sabredin, her zaman inanın ve hiçbir zaman geri dönmeyin, Asla Vazgeçmeyin…

Küçük bir öneri
Hiç çiçek diktiniz mi? Lale dikmenin tam zamanı. Bir ilkbahar çiçeği olan lalenin soğanını çiçekçilerden bulabilirsiniz. Şimdi dikerseniz baharda rengârenk açmış laleleriniz olur. Cam önünde veya balkonunuzda sürekli gelişimini izleyerek çiçek yetiştirin. Ve çiçek açtığında birini sevdiğinize hediye edin…