Yasemin Sungur kimdir? diye sorduk...

“O bir düşleyen, sohbetçi, kaşif. O bir gelişim lideri. O bir martı.  Bu hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen bir rehber.  İşine duygularını karıştırır. Proje üretir. İştigal konusu insan. Kelimelerin peşinde koşar.  İletişim, Liderlik, Kariyer, Deneyim, Paylaşım, Farkındalık ve Gelişim kelimelerine hayran; görünce dayanamaz.” dediler. Kendisini #HareketeGeçiren olarak tanımladılar. Sözü kendisine bırakalım…

Eğitmen, Danışman, Koç ve Yazar

7’den 77’e emek verdiğimiz kendi tasarladığımız eğitim ve seminer içeriklerini kişilere ve kurumlara sunarken danışmanlık yapıyorum, eğitimini aldığım daha pek çok araç kullanıyorum. Uzmanı olduğum ve ilgi alanıma giren konularda Konuşmacı #Sohbetçi olarak görev alıyorum.

Soru sormayı severim, bilirim sorular cevaplardır. Öğrenmenin, gelişimin hiç bitmeyeceğini biliyorum. Yazmayı seviyorum. Yazmak, anlatmak, deneyim kazanmak için her gün okuyorum.

2008 yılından itibaren  Oyuncak Müzesinde her Salı günü gerçekleşen Kitap ile Sohbet etkinliğini hazırlıyor ve sürece liderlik ediyorum.

2010 yılından itibaren MartiDergisi.com adında iyi içerik üreten bir #webblogdergi üretiyorum. İstanbul hayranıyım. Doğadan alırım enerjimi ve örneklerimi. Çiçeklerle iletişim kurmadan tek günüm geçmez. Hergün şiir okuyarak ve paylaşarak başlarım günüme, okumalarıma sade bir Türk kahvesi eşlik eder.

Hayatı yaşarken merak ederek bakar, görür ve fotoğraf çekerim. Tüm bildiklerimi, gördüklerimi ve elbette duygularımı her kanaldan paylaşmayı da pek severim.

Kendimi bu cümlenin anlamıyla tamamlıyorum. “Hayatta heyecanını hiç yitirmeyen öğrenci, hiç yorulmayan kâşif olabilendir. Hayata hep yenilikçi, araştırmacı, şaşırtıcı, önyargısız, hoşgörülü, iyimser ve tutkulu bakabilendir.”

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okudum. 1977 yılında iş hayatına başladım. Eğitim, finans, danışmanlık, tekstil ve turizm sektörlerinde insan kaynakları, eğitim, pazarlama ve halkla ilişkiler departmanlarında farklı görevlerde çalıştım.

Performans Danışmanlık, Örsa Holding, Ant Eğitim ve Ziraat Bankası’nda profesyonel olarak çalıştım. Özel sektördeki deneyimlerini davranış bilimleri, pazarlama, marka, eğitimcinin eğitimi, pozitif psikoloji, NLP, koçluk ve farkındalık eğitimleriyle birleştirdim. Deneyimlerimi paylaşmak için kurduğum Gelişim Enstitüsü’nde tüm yaşam deneyimimi buluşturdum.

Gelişim için hizmet etmeyi ve deneyimlerimi, bilgimi paylaşmayı seçtim.  İnanıyorum “Bilgi paylaştıkça çoğalır…” 

Yıllar geçiyor, herşey değişiyor. Bugün artık sadece çalışıyor olmak anlamını yitirirken, iş hayatı ve bireysel gelişimin ayrılmaz iki parça haline geldiği bir dönem yaşanıyor. Bu iki alan üzerinde çalışmalarını sürdürüyor;  her şeyin başlangıcında farkındalık olduğu için ‘koçluk’, kurumsal ve bireysel gelişimde doğru iletişim kurabilmek önemli olduğu için ‘eğitmenlik’, deneyimlerimi paylaşmak için “danışmanlık’ yapıyorum.

Hayatıma bir öğrenci olarak başladım ve  öğrenci olarak devam ediyorum. Yönetim sanatında liderlik ve etkin iletişim eğitimleri veriyorum. Kariyerim Gelecek kitabını deneyimlerimi yazılı olarak da paylaşmak için yazdım, okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Kitap ile Sohbet etkinliğini hazırlıyor, moderatörlüğünü yapıyorum. Kitap ile Sohbet Liderliği eğitimi ile Martı Kitap Kulübü çoğalıyor. İyi okur olmak ve yazmayı deneyimlemek için yaptığımız bir Yazı Kampı çalışmamız var.  Yıllardır süren Harekete Geç adlı online gelişim programımız çok kişiye ulaşarak devam ediyor.

Düşündükçe kendimi iyi hissettiğim örneklerim var… 

Atatürk; sofrasını ülkesinin düşünürlerine, sanatçılarına açan, doğa aşığı, cesur, öncü, gerçek bir lider… her gün daha çok hayranlık duyuyorum, özlüyorum…

Annem; benim annem, pazar sabahları erkenden kalkar, bize kahvaltı hazırlardı, çörekler, börekler, biz hep o güzelim kokularla uyanırdık… bende pazar sabahları aynı şeyleri yapmaya başladım… Eliyle biçip diktiği elbiseler, sayesinde mahallenin en şık giyinen, en güzel genç kızı olarak tanındım… mini etek giymeme izin verdi!

Duygu Asena; güzel ve güçlü kadın, yazar, birçok ilki yaşadım onunla, kendimi keşfettim. Kadının adı yok kitabı, bir devrimdi çok kadının yaşamında. Aşkı yaşamayı, anlatmayı öğrendim.

Louise Hay; bedenim ve ruhumu zihnimle keşfetmeme yol açan çalışmalarımda enerjisini yanımda hissettiğim kadın, izindeyim.

Ayla Kutlu; iş hayatımın ilk adımında müdürüm, güçlü kadın, benim şansım. Konuşması, iletişim tarzı ile örneğim. Kitapları ile hayatı daha çok sorgulamamı sağladı.

Barış Manço; iletişim aracı, besteci, yorumcu, herkes ile her dilde, her tür canlı ile iletişim kurdu. “Kendimi, toplumla diyalog kuran bir iletişim aracı olarak görüyorum” demiş. çok sevdiğim şarkıları var, en önemlisi, bilgiyi şarkılarıyla bize ulaştırıyor.

Sezen Aksu; birlikte bağıra, bağıra şarkılarını söylediğim sıradışı kadın, her gün söylüyor ve yaşıyorum.

Türkan Saylan; bir amaca bağlanmanın gücünü, tutkuyu öğrendiğim kadın.

Can’larım; hazır olduğumda bana eklenen, hayatımı paylaşan, ne istediğini bilen, sevmeyi bilen.

KONUŞMACI olarak davet etmek için 'KEYNOTE SPEAKER'

“Harekete Geçiren, Sesini ve Beden Dilini Çok İyi Kullanan Konuşmacı”

Seminer, konferans, zirve, panel, bayi toplantısı ve benzeri etkinliklerde konuşmacı ya da moderatör olarak yer alıyorum. Konularımı sektöre, etkinlik amacı ve beklentilere uygun düzenliyorum. Sunum, aktif etkileşim ve sohbet teknikleri ile gerçekleştiriyorum.

Etkinliklerinize konuşmacı ya da moderatör olarak davet etmek için  lütfen bizimle iletişime geçin.  

Detaylı hayat öyküm burada 

Konuşma Konuları

 • Kariyerim Gelecek
 • Kendine İYİ gel
 • İlişkilerde İletişim
 • İletişimde Değer Yarat
 • Harekete Geç – Düşle, Kendini Fark Et, Cesaretle Değiş
 • Hayatın Anlamı
 • Duyguların Dili “Hisset ve Yaşa”
 • Değer Yaratan Liderlik
 • Hayatın Her Alanında Liderlik
 • İş Hayatında Kadın ve Anne Olmak
 • Mutlu Aile & Mutlu Çocuk

Kendini anlattığı bir yazısından…

Yıllar geçiyor, herşey değişiyor. Bugün artık sadece çalışıyor olmak anlamını yitirirken, iş hayatı ve bireysel gelişimin ayrılmaz iki parça haline geldiği bir dönem yaşanıyor. Bu iki alan üzerinde çalışmalarını sürdürüyorum;  her şeyin başlangıcında bireysel mutluluk olduğu için ‘koçluk’, kurumsal ve bireysel gelişimde doğru iletişim kurabilmek önemli olduğu için ‘eğitmenlik’, bilginin paylaşılmaya değer olması nedeniyle de “danışmanlık’ yapıyorum.

Hayatıma, bir öğrenci olarak çıktım ve  kaşif olarak devam ediyorum. Kariyerim Gelecek mi kitabını deneyimlerimi yazılı olarak da paylaşmak için yazdım, Martı Dergisinin yaratıcısı ve üreticisiyim, Gelişen Düşünceler Kulübü’nün fikir anneliğini yapıyorum.  Detaylı yaşam öyküm burada.

‘Yaşam; hayallerin hedeflere, hedeflerin gerçeğe dönüştüğü bir yolculuktur’