Yasemin Sungur kimdir? diye sorduk...

“O bir düşleyen, sohbetçi, kaşif. O bir gelişim lideri. O bir martı. Tutkulu bir #HayatÖğrencisi. İşine duygularını karıştırır. Proje üretir. İştigal konusu insan. Kelimelerin peşinde koşar. Bilgi, İletişim, Liderlik, Yetenek, Eğitim, Değişim, Kariyer, Marka, Deneyim, Paylaşım, Anlamak, Öğrenmek, Farkındalık ve Gelişim kelimelerine hayran; görünce dayanamaz.” dediler. Kendisini #HareketeGeçiren olarak tanımladılar. Sözü kendisine bırakalım…

Eğitmen, Danışman, Yazar ve Konuşmacı

Kendi tasarladığım eğitim ve seminer içeriklerini kişilere ve kurumlara sunarken danışmanlık yapıyorum ve eğitimini aldığım pek çok araç kullanıyorum. Uzmanı olduğum ve ilgi alanıma giren konularda Konuşmacı #Sohbetçi olarak görev alıyorum.

Soru sormayı severim, bilirim sorular cevaplardır. Hep öğrenciyim, öğrenmenin hiç bitmeyeceğini biliyorum. Yazmayı seviyorum. Yazmak ve anlatmak için her gün okuyorum. Binlerce kitaptan oluşan kütüphanemi geliştirmeye devam ediyorum. 10 yıldır Oyuncak Müzesinde her Salı günü gerçekleşen Kitap ile Sohbet etkinliğini hazırlıyor ve yönetiyorum. 7 yıldır MartiDergisi.com adında iyi içerik üreten bir #webblogdergi üretiyorum. Yemek reçetelerini okumaya bayılır, yapmayı, yemeyi ve dost sofralarda paylaşmayı severim. İstanbul hayranıyım. Doğadan alırım enerjimi ve örneklerimi. Çiçek görmeden, çiçeklerle iletişim kurmadan tek günüm geçmez. Hergün şiir okuyarak ve paylaşarak başlarım güne, kitaplarıma elbette sade bir Türk kahvesi eşlik eder. Merak eder, görür ve fotoğraf çekerim. Tüm bildiklerimi, gördüklerimi ve elbette duygularımı her kanaldan paylaşmayı da pek severim.

Kendimi bu cümlenin anlamıyla tamamlıyorum. “Hayatta heyecanını hiç yitirmeyen öğrenci, hiç yorulmayan kâşif olabilendir. Hayata hep yenilikçi, araştırmacı, şaşırtıcı, önyargısız, hoşgörülü, iyimser ve tutkulu bakabilendir.”

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okudum. 1977 yılında iş hayatına başladım. Eğitim, finans, danışmanlık, tekstil ve turizm sektörlerinde insan kaynakları, eğitim, pazarlama ve halkla ilişkiler departmanlarında farklı görevlerde çalıştım.

Performans Danışmanlık, Örsa Holding, Ant Eğitim ve Ziraat Bankası’nda profesyonel olarak çalıştım. Özel sektördeki deneyimlerini davranış bilimleri, pazarlama, marka, eğitimcinin eğitimi, nlp, koçluk ve imaj eğitimleriyle birleştirdim. Deneyimlerimi paylaşmak için kurduğum Gelişim Enstitüsü’nde tüm yaşam deneyimimi buluşturdum.

Gelişim için hizmet etmeyi ve deneyimlerimi, bilgimi paylaşmayı seçtim.  İnanıyorum “Bilgi paylaştıkça çoğalır…” 

Yıllar geçiyor, herşey değişiyor. Bugün artık sadece çalışıyor olmak anlamını yitirirken, iş hayatı ve bireysel gelişimin ayrılmaz iki parça haline geldiği bir dönem yaşanıyor. Bu iki alan üzerinde çalışmalarını sürdürüyor;  her şeyin başlangıcında bireysel mutluluk olduğu için ‘koçluk’, kurumsal ve bireysel gelişimde doğru iletişim kurabilmek önemli olduğu için ‘eğitmenlik’, bilginin paylaşılmaya değer olması nedeniyle de “danışmanlık’ yapıyorum.

Hayatıma bir öğrenci olarak başladım ve  öğrenci olarak devam ediyorum. Kariyerim Gelecek mi kitabını deneyimlerimi yazılı olarak da paylaşmak için yazdım, Martı Dergisinin yaratıcısı ve üreticisiyim, Gelişen Düşünceler Kulübü’nün fikir annesiyim, Kitap ile Sohbet etkinliğini hazırlıyor, moderatörlüğünü yapıyor ve çok seviyorum. Yazı Kampı yapıyorum.

Düşündükçe kendimi iyi hissettiğim örneklerim var… 

Atatürk; sofrasını ülkesinin düşünürlerine, sanatçılarına açan, doğa aşığı, cesur, öncü, gerçek bir lider… her gün daha çok hayranlık duyuyorum, özlüyorum…

Annem; benim annem, pazar sabahları erkenden kalkar, bize kahvaltı hazırlardı, çörekler, börekler, biz hep o güzelim kokularla uyanırdık… bende pazar sabahları aynı şeyleri yapmaya başladım… Eliyle biçip diktiği elbiseler, sayesinde mahallenin en şık giyinen, en güzel genç kızı olarak tanındım… mini etek giymeme izin verdi!

Duygu Asena; güzel ve güçlü kadın, yazar, birçok ilki yaşadım onunla, kendimi keşfettim. Kadının adı yok kitabı, bir devrimdi çok kadının yaşamında. Aşkı yaşamayı, anlatmayı öğrendim.

Louise Hay; bedenim ve ruhumu zihnimle keşfetmeme yol açan çalışmalarımda enerjisini yanımda hissettiğim kadın, izindeyim.

Ayla Kutlu; iş hayatımın ilk adımında müdürüm, güçlü kadın, benim şansım. Konuşması, iletişim tarzı ile örneğim. Kitapları ile hayatı daha çok sorgulamamı sağladı.

Barış Manço; iletişim aracı, besteci, yorumcu, herkes ile her dilde, her tür canlı ile iletişim kurdu. “Kendimi, toplumla diyalog kuran bir iletişim aracı olarak görüyorum” demiş. çok sevdiğim şarkıları var, en önemlisi, bilgiyi şarkılarıyla bize ulaştırıyor.

Sezen Aksu; birlikte bağıra, bağıra şarkılarını söylediğim sıradışı kadın, her gün söylüyor ve yaşıyorum.

Türkan Saylan; bir amaca bağlanmanın gücünü, tutkuyu öğrendiğim kadın.

Can’larım; hazır olduğumda bana eklenen, hayatımı paylaşan, ne istediğini bilen, sevmeyi bilen.

KONUŞMACI olarak davet etmek için 'KEYNOTE SPEAKER'

“Harekete Geçiren, Sesini ve Beden Dilini Çok İyi Kullanan Konuşmacı”

Seminer, konferans, zirve, panel, bayi toplantısı ve benzeri etkinliklerde konuşmacı ya da moderatör olarak yer alıyorum. Tüm konuşma konularımı sektöre, etkinlik amacı ve beklentilere uygun düzenliyorum. En az 1 saat olmak üzere konularımı sunum, aktif etkileşim ve sohbet teknikleri ile gerçekleştiriyorum. Etkinliklerinizde konuşmacı ya da moderatör olarak yer almamı istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.  

Detaylı yaşam öyküm burada

 

Konuşma Konuları

 • Konumuz; Mutluluk
 • Değer Yaratan Liderlik
 • Yaşamın Her Alanında Liderlik
 • İletişimin Gücü
 • İletişimde Değer Yarat
 • Hayal Et, Harekete Geç
 • Kendini Fark Et, Cesaretle Değiş
 • Duyguların Dili “Hisset ve Yaşa”
 • Kariyerim Gelecek mi?
 • Kendi Kendinin Koçu Ol
 • ÖZ’ümden İZ’ime -Kişisel Markam Benim İmajım-
 • Kadın Olmak – Anne Olmak
 • Mutlu Aile, Mutlu Çocuk

Kendini anlattığı bir yazısından…

Yıllar geçiyor, herşey değişiyor. Bugün artık sadece çalışıyor olmak anlamını yitirirken, iş hayatı ve bireysel gelişimin ayrılmaz iki parça haline geldiği bir dönem yaşanıyor. Bu iki alan üzerinde çalışmalarını sürdürüyorum;  her şeyin başlangıcında bireysel mutluluk olduğu için ‘koçluk’, kurumsal ve bireysel gelişimde doğru iletişim kurabilmek önemli olduğu için ‘eğitmenlik’, bilginin paylaşılmaya değer olması nedeniyle de “danışmanlık’ yapıyorum.

Hayatıma, bir öğrenci olarak çıktım ve  kaşif olarak devam ediyorum. Kariyerim Gelecek mi kitabını deneyimlerimi yazılı olarak da paylaşmak için yazdım, Martı Dergisinin yaratıcısı ve üreticisiyim, Gelişen Düşünceler Kulübü’nün fikir anneliğini yapıyorum.  Detaylı yaşam öyküm burada.

‘Yaşam; hayallerin hedeflere, hedeflerin gerçeğe dönüştüğü bir yolculuktur’