Yasemin Sungur’la Yazı Kampı

Hayat, Edebiyat, Sohbet ve

Yazı Atölyesi

Gümüşlük Akademisi, Bodrum
7 gün, 6 gece
Biz Gümüşlük Akademi’de Yazı Kampı yapmayı, orada yazmayı, paylaşmayı sevdik. Her yaz Bodrum’da Gümüşlük Akademisi’nde buluşalım, söyleşelim, yazalım. 7 gün, 6 gece olarak Yasemin Sungur liderliğinde konuk yazarların katılımıyla gerçekleşiyor. Yaratıcı yazarlık ve bibliyoterapi uygulamalarıyla yaptığımız Yazı Kampımız 5.yılında yine Gümüşlük Akademisi’nde.

Yazmak.

 

Yazarsan yazarsın. Farkındalık geliştirmek, kendisini keşfetmek, yaratıcılığı geliştirmek. Yazmak alışkanlığını hayatının içine almak. Yaratıcılık herkesin kendisiyle ilgili bir süreçtir. Yazmak yazarken geliştirilir.

 

Okumak.

 

İyi bir okur olmak bir diğer amacımız. Yazmayı geliştiren en önemli yetkinlik bilinçle okumak, kişinin okuduğu metni kendisine fayda sağlayacak biçimde değerlendirmesi.

 

Hayat; Edebiyat, Sohbet, Yazı Atölyesi 

 

“İnsan her şeyden önce kendisi için yazmalıdır.

 

İyi yazmanın biricik yolu budur.”  -Gustave Flaubert

 

Konumuz hayat. Edebiyat aracımız. Seçtiğimiz kitapları okuyacak, kitap ile sohbet edeceğiz, beş duyumuzu harekete geçirecek, yazacağız. Edebiyatın gücünü, keyfini hep yanımızda hissedecek, hayatımızın adımlarını konuşurken, okuduklarımız hakkında konuşacak, konuştuklarımız ve konuşamadıklarımız hakkında yazmanın sihrini hissedeceğiz.

 

Hayatımız;  başlayan, süren, olup biten, duygularımız, dert edip mesele ettiklerimiz, deneyimlerimiz hem anlatılsın masal olsun, hem yazılsın bizim hikayemiz, denememiz olsun. Okuyalım, ilham alalım, daha iyi nasıl yazarız, yazmak bize hangi yeni yolları açar farkına varalım. Yazmak iyileştirir derler, neden acaba? Keşfedelim…

 

Atölye süresince yazmakla ilişkimiz: duyusal, düşünsel, duygusal, görsel farkındalık ile kelimelerimiz buluşacak. Herkes kendi yazmak istediklerine odaklanacak.  

 

Siz neden yazmak istiyorsunuz? Ne yazmak istiyorsunuz?

Amacımız; hayatı edebiyatla buluşturmak, yaratıcı bir okur olmak, yaratıcı yazarlık uygulamalarıyla yazmanın farklı yollarını öğrenmek.

Okuduğumuz kitapları, hayatı konuşacağız, kendimizi gözleyeceğiz, keşfedeceğiz ve yazacağız. Neden yazıyoruz, nasıl yazıyoruz? Bireysel olarak yazma amaçlarımıza odaklanacağımız bir çalışma. Konuk yazarlar ile buluşacağız.

 • Hayat var. Hayatta ne varsa, o var.
 • Sistemli ve aktif bir çalışma ortamı var.
 • Yaz var. Yazı var. Söz var, duygu var.
 • Kitap var. Okumak, okurken anlamak, anlarken yorumlamak var.
 • Sohbet var. Anlamlı, değer yaratan…
 • Konuk yazarlar var. Farklı deneyimler var.
 • Gün doğumunda yürüyüş var. Gün batımında duruş var.
 • Yıldızlar altında film ile sohbet var.
 • Doğanın tüm renkleri var, renklerin dokuyla buluşması var.
 1. Kamp en çok 15 katılımcı ile gerçekleşir.
 2. Çalışma programı gündüz ve akşam da vardır.
 3. Her gün doğada yürüyüş, deniz keyfi programda yer alıyor.
 4. Çevreyi keşif gezileri grupla birlikte kararlaştırılıyor.
 5. Tüm çalışmalar ve konaklama Gümüşlük Akademisi, Bodrum’dadır.
 6. Atölyelerin yararlı olması için programa tam katılım gereklidir.
 7. Kesin kayıt yapıldıktan sonra detaylı programı göndereceğiz.

dilan_pehlivan_ 

“Yazı yazmak olgunlaştırır, şifalandırır.Hele de hocanız @yaseminsungur ise kendinizi yazmanın, okumanın içinde kaybeder ve yeniden yaratırsınız.Hepimize ışık oldunuz.Varlığınıza şükürler olsun.Yeniden başlayacaklar,düşünenler harekete geçin, ışığınızı ortaya çıkarın etrafınızı aydınlatın

 

isilozugur

“Yaz-ı Kampı hayata farklı yerlerden bakmayı, sorgulamayı, araştırmayı en önemliside bana okumayı öğretti. Etrafımın ve kendimin farkına varmamı sağladı, kağıda dökülen kelimelerin gücünü gösterdi, düşlemeyi hatırlattı,kelimeleri nasıl özenli seçmek gerektiğini, manevi olarak kaliteli bir yaşamın kaliteli düşüncelerden oluştuğunu, zamanımızın nedenli değerli olduğunu ve yazmanın gücünü ve kendini doğru ifade etmeyi öğretti. Hayatıma kattıkları için @yaseminsungurhocama sonsuz teşekkürler 

 

isimasimaskim 

“Sen de yaz yaz yaz bir kenara yazzz bütün sözlerinii, yanılırsam çık karşıma gösteer kendiiiniiii demek geldi icimden yanılmayacaksınız; bu kamp çok güzel, çok verimli, yaşayarak öğrenmenin adresi. Sadece yazma tekniklerini, yaratıcı yazmanın inceliklerini, yazma ile ilgili ne aşamada olduğunuzu ögrenmekle kalmıyorsunuz… kendinizle buluşuyorsunuz, boşalan içinizin yeniden dolduğunu hissediyorsunuz, yazmanın bir insan ihtiyacı olduğunu; ruhumuzun besini olduğunun farkına varıyorsunuz…. farklı bakış açılarına sahip, birbirinden tatlı kaplerle tanışıp an geliyor tek yürek oluyorsunuz, birlikte çalışıp fikir alışverişlerinde bulunuyorsunuz… sadece yazmak değil, hayatımızın içinde aşamadığımız, takıldığımız konulara inceliklere, iletişimlere de değiniyor Yasemin Hocam… sizi tanıdığım için mutluyum @yaseminsungur@martidergisi 

 

terranova_butunsel_kocluk

“Biz Şubatta Antalya’da başladık. Yazı yazmak çok özgürleştirici birşey. Yazarken sanki katman katman derinleşiyor ve derinleştikçe yazı akıyor. Birçok teknik öğrendik. Harika kelime oyunları oynadık ve oynamaya devam ediyoruz. Karekterler yaratıp kendimizi o karekterlerin içinde buluyoruz. Yasemin Hanım Martta gerçekleşecek olan ikinci bölümü merakla bekliyoruz. 

 

 

arzuyla_yoga

“Okumayı, yazı yazmayı hep seviyorum, hayatımın içinde olan bir faaliyet. İstanbul’ daki gruba katılmam farkındalığımı geliştirdi ve süreklilik kazandırdı. Kurumsal çalışma hayatımı sonlandırdıktan sonra kişisel bloğumda sürekli yazmaya başladım. Şimdiden beş yazım iki dergide yayınlandı. Severek devam ediyorum. Yazı grubu çalışmalarının bu sürece geliştirici katkıları oldu. Yasemin Hanım’ a teşekkür ediyorum. Bu yolda yürümek isteyen herkese öneririm, başlayanlara başarılar dilerim.”

 

tongal.ayla1 

“Yazmak en büyük “düşündü.ve yazı kampı bana yol açtı.şanslıydımki Yasemin hocam doğru zaman da doğru yerde beni bu eğitime kattı

 

dilaselengilertemli

“Okuma, , derinlesme, özgürleşme ve en önemlisi kendime güvenerek yazma konusunda çok şey kattı bu çalışma bana. Iyi ki yollarımız kesişmiş @yaseminsungur  Teşekkürler 

 

@yaseminsungur’la  Yaz(ı) Kampı Gümüşlük / Bodrum

Sanırım atölye eğitimlerinde çok az insana nasip olan bir durumla karşı karşıyaydık. Yasemin hoca bilgisini aktarırken inanılmaz cömert, yorulmuyor, durmuyor devamlı bizi bilgiyle besliyordu. Sinerjisiyle hepimizi büyülemişti, Yaz(ı) Kampı  Gümüşlük  sinerjimizi tamamlayan en uygun konumdaydı bu kampın bir tane büyüsü yok desem insanın aklına neler gelir diye hayal ediyorum da anlatmakta güçlük çekiyorum, doğayla iç içeydik, sıradan bir cümle oldu. Anlatamıyorsun diyor içimdeki ses evet anlatsam, anlatsam ne anlatabilirim ki büyülü, sihirli rüyalardaki gibi bir yer.

 

Kuşlar, cıvıldıyor  kediler mırıldıyor göletteki Nilüferler en şık haliyle süzülüyor desem bile ağaçları, dersliklerdeki arka bahçede çekildiğimiz fotoğrafları,   mis kokan havayı, yataklarımızdaki cibinliği, odalarımızda bizden önce kalan yazarların tınısını anlatabilirim belki ama üç öğün yediğimiz yemeklerin lezzetini kahvaltıda en sevdiğim tahin pekmezi, bahçeden tazecik kopup masamıza gelen yeşilliklerimizi anlatmakla baş edemem.

 

Not: Sevgili Yasemin Hoca’ma  sevgilerimle

Talebesi   

Gülay Başarır

 

Bilge Öztoplu

Yazmaya cesaret etmek, diğer bir anlamla insanın  iç dünyasıyla evrilmeye, dönüşmeye cesaret etmeyi de gerektiriyor. Bu cesareti insan önce kendisinden alırken  kiminle yola düşeceğiniz, yolda nelerle karşılaşacağınız  da ayrı bir öneme sahiptir.

Yazı Kampına gitmeye karar verdiğimde, en önde bir  MARTI liderim olduğunu biliyordum. Kanatlarına takılırsam çok vadiler, yemyeşil bayırlar geçeceğimden ve her kanat çırpınışımın sonunda bir cümleye asılarak uçurtmaları seyredeceğimden de emindim.

Öyle de oldu. Gümüşlük koyunda harika bir Akademinin içine konduk. Nilüferle dolu göle yazılar yazdık. Ağaçlara masallar okuduk. Atölyelerde ciddileştik, yapraklara şiirler yazdık. Sabah yürüyüşlerine enerjimiz karıştı, akşamları  balıklı göllü bahçede muhabbetlerimiz kuşları susturdu.

Kendimizi ağaç gövdelerine yazdık. Söyleyemediklerimizi usulcacık kulağımıza duyurduk. Cesaretimiz arttı. Her gün alanında isim yapmış bir Edebiyatçının önünde saygıyla eğildik. Edebiyatın EDEP köküne hürmet ettikçe daha çok öğrendik.

Yedi gün bitmesin diye bir de türkü yazasım gelmişti. Kuşlar beni bırakmasın, fırtına çıksın ağaçlara yapışayım da gitmeyeyim istedim. Olmadı… Güneş, Deniz, Doğa el ele vermişler beni evime yolcu ediyorlardı. En arkada ANA MARTI bana el sallıyordu. Gözlerinden bırakmıştı ellerime cesareti.

Buradan nelerle ayrılıyorsun diye sordum kendime: Yazmak birazda tutunduklarımdan ayrılabilmektir. Her cümle bir eşik geçirir. Her eşikte bir sonra ki eşiğin ilk basamağı. Eve gidip yazmaya devam etmekti bu gitme zamanı.

Anladım ki; Cesaret birazda sahip olduklarını hayat içinde sürdürebilme yeteneği imiş. Öğrendim, oldu bitti değil, her gün yazma konusunda bir öncekini aşıp sadeleşebilmek…

Yazı Kampı, Gümüşlük Atölyesinden  gümüş renkli saçları olan Martı geçti içimden. Bize  harfleri, heceleri, kelimeleri bir programa göre dizdirmiş, renkli çantasını her birimizin boynuna asıp başka vadilere kuşlar toplayan…

Yasemin Sungur Hocama teşekkürlerimle

www.bilgeoztoplu.com

“Dünyada her şey kitaba dönüşmek için vardır.” -Mallarmé

 

Seçtiğimiz KİTAPlar ile SOHBET edeceğiz. Metin analizi yapacağız.

 

Önerdiğim kitaplar

 • Manves City                      Latife Tekin
 • Beş Sevim Apartmanı    Mine Söğüt
 • Hayat                                 Engin Geçtan
 • Paranın Cinleri                Murathan Mungan
 • Son Kuşlar                        Sait Faik Abasıyanık
 • Bir Cümlelik Aşklar        Mario Levi
 • İç Kitabı                            Ece Temelkuran
 • Yıldızın Saati                   Clarice Lispector
 • Seçme Şiirler                   Emily Dickinson

 

Kitaplarınızı şimdiden alın, hemen okumaya başlayın, sizi etkileyen satırların altını çizin, birlikte paylaşalım, konuşalım.

 

FİLM ile SOHBET de yapacağız. Şimdilik seçtiğim filmler sürpriz olsun.

Kampımızda Konuk Konuşmacı Yazarlar

 

Latife Tekin

 

Mine Söğüt

Ben Yasemin Sungur;

 

Kırk yıldır “gelişimdeyiz” başlığı altında kurumsal ve bireysel tarafta eğitim ve danışmanlık çalışmaları yapıyorum. Francis Bacon’un “Okumak, bir insanı doldurur; konuşmak onu hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır…” sözü yıllardır yaptığım işi şekillendiren bir bakış açısı sağladı. Sanat, edebiyat, kitaplar, yazı hayatımın merkezinde. 11 yıldır Kitap ile Sohbet adıyla bir etkinlik yönetiyorum. Bine yakın Kitap ile Sohbet buluşması yönettim. Her Salı İstanbul Oyuncak Müzesinde #kitapdaşlar ile buluşuyoruz. İyi yazmak için iyi okur olmak şart. Yazar ile Sohbet, Şiir ile Sohbet yapıyorum. Hayat ile Sohbet başlığı ile deneyimsel bir sohbet programım var.

 

10 yıldır  çok yazarlı online bir dergi yayınlıyorum MartiDergisi.com. 5 yıldır Yaz(ı) Kampı yapıyor, 4 yıldır Harekete Geç! İsimli aktif bir online gelişim projesi yönetiyorum. Kariyerim Gelecek isimli kitabım 7 yıldır okurla buluşuyor. Bir biyografik hayat hikayesi yazdım, belki bir gün yayınlanır. Şimdilerde zihnimde yer alan konular üzerine yazmaya devam… Yanımda yol arkadaşlarım olsun diye devam…

 

Yasemin Sungur hakkında bilgi için

https://www.yaseminsungur.com/

http://www.martidergisi.com/

https://www.facebook.com/groups/kitapilesohbet/

https://www.instagram.com/yaseminsungur/

https://www.martidergisi.com/yazmak-meselesi-ama-neden-ama-nasil-yaz-i-kampi-da-ne/

 

Konaklama Gümüşlük Akademisi Vakfı’nda

Gümüşlük Akademisi, doğanın ortasında, ekolojik olarak tasarlanmış, mütevazi bir tesistir. Gümüşlük Akademisi’nde misafirlerin konaklama / yaşama / çalışma alanı olarak tasarlanmış 22-50 m² boyutunda 15 adet stüdyo bulunuyor. Stüdyolarda tek ya da çift kişilik yatak, buzdolabı, açık mutfak, duş/wc ve çalışma masaları mevcut, klima bulunmamaktadır.

 

Gümüşlük Akademisi hakkında bilgi için

http://www.gumuslukakademisi.org/

 

Son kayıt tarihi 30 Ağustos 2019

 

Bilgi almak ve kayıt olmak için

Mail yazın lütfen  ben@yaseminsungur.com

Arayın 0 216 449 65 94

WhatsApp’dan yazın 0 532 275 79 46

 

Formu doldurun biz sizi arayalım.