Title Image

Kariyerim Nerede? (4)

Kariyerim Nerede? (4)

Yenibir başlangıç için birçok yol var. Önemli olan ne yapacağım konusunda karar vermek.
Hedeflerim, hayallerim.
Yenibir kariyer mi istiyorum? Yeniden, yani sıfırdan, yani sil baştan.
Kariyerimi geliştirmek mi istiyorum? Daha iyi bir şirket, farklı bir sektör, sorumluluk almak, daha iyi bir ücret ve sosyal haklar mı istiyorum.
“Sadece bir işim olsun istiyorum. (içses)”
Bu ne? Kim söyledi bunu, sadece bir iş ne demek?
Başarmak için önemli şart ne istediğime karar vermek. Hedef seçmek, hedef seçerken, sahip olduğum değerlerimi ve hayallerimi gözden kaçırmamak.
Nelere sahip olduğumu net görmeli, sahip olduğum değerlerimi, kaynaklarımı hazırlamalıyım.
İsteklerimi nasıl hayata geçireceğim konusunda karar vermeliyim. Şimdi sıra seyahat için gerekli olan yol haritamı hazırlama da. Neredeyim, nereye gitmek istiyorum. En kısa yol, en güvenli yol, beni sonuca ulaştıracak yol.
Hedefimiz bize özgü olmalıdır. Hedef olmadan yolculuğumuzun amacı olmaz. Bulunduğumuz yerden, olmak istediğimiz yere bizi götürecek şey hedefimizdir. Hedef yol haritamızı oluşturur.
Hedef açık ve belirgin olmalıdır. Aynen bir seyahat planı gibi. Açık ve belirgin olmaz ise, bu heyecanlı bir maceraya dönüşebilir. Sırt çantası ile çıkılmış, yoldan geçen ilk otobüse binilmiş, sıkılınca inilmiş, nerde duracağını, nerde kalacağını bilmeyen macera dolu bir yolculuğa. Başta heyecan nedeniyle belki zevkli gelebilir, ama sonunda sıkıntı, belirsizliğin verdiği mutsuzluk ve boşa giden zaman.
Seyahat için valizimi hazırladım. İçinde neler var?
Bilgi ve deneyimlerim, sevdiklerimin destekleri, örneklerim, örnek aldığım, hayran olduğum insanlardan en değerli parçalar, sahip olduğum değerlerim, kişisel niteliklerim.
Yol haritam da hazır. Bu yolculuğu daha önce yapmış dostlardan bilgi topladım. Gideceğim yer ile ilgili araştırma yaptım. Harekete hazırım.
“Yaşamımı ciddiye alıyorum, ama neşe ile. Benim hayatımı benden başka birisi yaşayamaz. Ben seçtiğim ve istediğim hayatı yaşayacağım. Başarıyı nerde bulacağımı biliyorum, çünkü benim için neyin başarı olduğunu biliyorum. Güçlü yanlarımı keşfettim. Zayıf yanlarımı güçlendirmem için desteğim onlar, odak noktam onlar. Düşünerek değil, harekete geçerek keşfediyorum. Aldığım her ders, yeni bir öğrenme kaynağı. İstediğim yaşamı oluşturmak için nelere sahip olduğumu biliyorum.”
Harekete hazırım…

Küçük bir öneri
En yakın parkta yürüyüşe çıkın, ağaçları dinleyin, ne ağacı olduğunu keşfetmeye çalışın, yapraklarını inceleyin, bir kaç yaprak alın cebinize, evinize, işinize dönünce, araştırın, ne ağacı olduğunu öğrenin, ömrü ne kadarmış, ne işe yararmış, kaç yıl yaşarmış?
Güzel söz
Hedef, ayakları olan bir düştür. Hedefler bizi ileriye doğru iten güçtür. Joseph O’Connor