YASEMİN SUNGUR KİMDİR?

Kısaca; Ankara’da doğdu, İstanbul ve Bodrum’da yaşıyor, öğrenci, çalışıyor, öğreniyor, paylaşıyor.

Gelişim Lideri, Eğitmen, Sosyal Girişimci,

Danışman, Koç, Mentor

Konuşmacı, Kitap ile Sohbet Lideri, Yazar

“O bir düşleyen, sohbetçi, kaşif. Bir gelişim lideri. Bir martı.  Bu hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen bir rehber.  İşine duygularını karıştırır. Proje üretir. İştigal konusu insan. Kelimelerin peşinde koşar.  İletişim, Liderlik, Kariyer, Deneyim, Paylaşım, Farkındalık, Gelişim ve Sevgi kelimelerine hayran; görünce dayanamaz.” dediler. Kendisini #HareketeGeçiren olarak tanımladılar. Sözü kendisine bırakalım…

7’den 77’e emek verdiğimiz kendi tasarladığımız eğitim ve seminer içeriklerini kişilere ve kurumlara sunarken gelişime liderlik ediyorum, danışmanlık yapıyorum, eğitimini aldığım daha pek çok araç kullanıyorum. Uzmanı olduğum ve ilgi alanıma giren konularda Konuşmacı #Sohbetçi olarak görev alıyorum.

Soru sormayı severim, bilirim sorular cevaplardır. Öğrenmek, gelişim hayat boyu. Yazmak, anlatmak, deneyim kazanmak için her gün okuyorum.

Yıllar geçiyor, her şey değişiyor. Bugün artık sadece çalışıyor olmak anlamını yitirirken, iş hayatı ve bireysel gelişimin ayrılmaz olduğu bir dönem yaşanıyor. Bu iki alan üzerinde çalışmalarımı sürdürüyor;  her şeyin başlangıcında farkındalık olduğu için ‘mentörlük’ ‘koçluk’, kurumsal ve bireysel gelişimde etkili iletişim kurabilmek, bilgiyi paylaşmak için ‘eğitmenlik’, deneyimlerimi paylaşmak için “danışmanlık’ yapıyor, gelişime liderlik ediyorum. Toplumun bir parçası, “dünya ormanında bir yaprak” olarak fayda sağlamaya çalışıyorum. Gelişim için hizmet etmeyi ve deneyimlerimi, bilgimi paylaşmayı seçtim.  İnanıyorum “Bilgi paylaştıkça çoğalır.” 

Hayatıma bir öğrenci olarak başladım, devam ediyorum. Yönetim sanatında liderlik ve etkin iletişim eğitimleri veriyorum. Kariyerim Gelecek kitabını deneyimlerimi yazılı olarak da paylaşmak için yazdım, okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Kitap ile Sohbet etkinliğini hazırlıyor, liderliğini yapıyorum. Kitap ile Sohbet Liderliği eğitimi ile Martı Kitap Kulübü çoğalıyor. İyi okur olmak ve yazmayı deneyimlemek için yaptığımız bir Yazı Kampı çalışmamız var.  Yıllardır süren Harekete Geç adlı online gelişim programımız çok kişiye ulaşarak devam ediyor.

Martı Kitap Kulübü’nü kurdum. Farklı şirketlerde ve mekanlarda Kitap Kulübü kuruluşu ve uygulamaları yaptım. 2008 yılından itibaren Oyuncak Müzesinde her Salı günü gerçekleşen Kitap ile Sohbet etkinliğini hazırlıyor ve sürece liderlik ediyorum. Pek çok şehirde kitapdaşlarla çoğalıyor.

2010 yılından itibaren dijital ortamda MartiDergisi.com olarak iyi içerik üreten bir #webblogdergi yayımlıyoruz. Ben baş Martı. İstanbul hayranıyım. Doğadan alırım enerjimi ve örneklerimi. Çiçeklerle iletişim kurmadan tek günüm geçmez. Ağaçlara sarılırım. Her gün şiir okuyarak ve paylaşarak başlarım günüme, okumalarıma sade bir Türk kahvesi eşlik eder.

Hayatı yaşarken merak ederek bakar, görür fotoğraf çekerim. Tüm bildiklerimi, gördüklerimi, elbette duygularımı her kanaldan paylaşmayı da pek severim. Kendimi bu cümlenin anlamıyla tamamlıyorum.

“Hayatta heyecanını hiç yitirmeyen öğrenci, hiç yorulmayan kâşif olabilendir. Hayata hep yenilikçi, araştırmacı, şaşırtıcı, önyargısız, hoşgörülü, iyimser ve tutkulu bakabilendir.”

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okudum. 1977 yılında iş hayatına başladım. Eğitim, finans, danışmanlık, tekstil ve turizm sektörlerinde insan kaynakları, eğitim, pazarlama ve halkla ilişkiler departmanlarında farklı görevlerde çalıştım.

Performans Danışmanlık, Örsa Holding, Ant Eğitim ve Ziraat Bankası’nda profesyonel olarak çalıştım. Özel sektördeki deneyimlerimi davranış bilimleri, psikoloji, pazarlama, marka, eğitimcinin eğitimi, NLP, koçluk ve farkındalık eğitimleriyle birleştirdim. Deneyimlerimi paylaşmak için kurduğum Gelişim Enstitüsü’nde tüm yaşam deneyimimi buluşturdum. Yoldayım, öğrenmeye devam.

Düşündükçe kendimi iyi hissettiğim örneklerim var… 

Atatürk; sofrasını ülkesinin düşünürlerine, sanatçılarına açan, doğa aşığı, cesur, öncü, gerçek bir lider… her gün daha çok hayranlık duyuyorum, özlüyorum…

Annem; benim annem, pazar sabahları erkenden kalkar, bize kahvaltı hazırlardı, çörekler, börekler, biz hep o güzelim kokularla uyanırdık… bende pazar sabahları aynı şeyleri yapmaya başladım… Eliyle biçip diktiği elbiseler, sayesinde mahallenin en şık giyinen, en güzel genç kızı olarak tanındım… mini etek giymeme izin verdi!

Duygu Asena; güzel ve güçlü kadın, yazar, birçok ilki yaşadım onunla, kendimi keşfettim. Kadının adı yok kitabı, bir devrimdi çok kadının yaşamında. Aşkı yaşamayı, anlatmayı öğrendim.

Louise Hay; bedenim ve ruhumu zihnimle keşfetmeme yol açan çalışmalarımda enerjisini yanımda hissettiğim kadın, izindeyim.

Ayla Kutlu; iş hayatımın ilk adımında müdürüm, güçlü kadın, benim şansım. Konuşması, iletişim tarzı ile örneğim. Kitapları ile hayatı daha çok sorgulamamı sağladı.

Barış Manço; iletişim aracı, besteci, yorumcu, herkes ile her dilde, her tür canlı ile iletişim kurdu. “Kendimi, toplumla diyalog kuran bir iletişim aracı olarak görüyorum” demiş. çok sevdiğim şarkıları var, en önemlisi, bilgiyi şarkılarıyla bize ulaştırıyor.

Türkan Saylan; bir amaca bağlanmanın gücünü, tutkuyu öğrendiğim kadın.

Muazzez İlmiye Çığ; Başlamak için  hiç bir zaman geç olmadığını öğrendiğim kadın.

Sezen Aksu; birlikte bağıra, bağıra şarkılarını söylediğim sıra dışı kadın, her gün söylüyor ve yaşıyorum.

Can’larım; hazır olduğumda bana eklenen, hayatımı paylaşan, ne istediğini bilen, sevmeyi bilen.