Title Image

JAKARANDA “Sonsuz Yol”

JAKARANDA “Sonsuz Yol”

Bir kadının yaşam hikayesinden yola çıkarak yazdığı bir kişisel gelişim kitabı. Eskişehir’de başlayan sonsuz yol, dünyanın birçok yerinde bir diplomat eşi olarak yer alması ile devam ediyor. Bugün deneyimlerini Jakaranda ile bize aktarıyor.

Pozitif düşünmek, kararlılık, cesur davranmak, hedef koymak ve yaşanan zorlukları yaşamın zenginliği olarak görmek gibi bizlere yaşamın içinden birçok örnek veriyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde diplomat eşi olarak, Türk kadınlarını en iyi bir şekilde temsil eden Nuran Medoğlu nun kitabı büyük bir keyifle okunuyor.Yasemin Sungur un yüreklendirmesiyle böyle bir kitaba sahip olmuşuz. Kitap çok doyurucu, gezi kitabı gibi; gezilen yerler hakkında fikir elde ediliyor, tarihi kitap gibi; hem o döneme hem daha eski tarihe ait sosyal, politik birçok konuda bilgi paylaşılıyor, otobiyografi gibi; diplomat eşinin çocukluluğundan itibaren hayatı detaylandırılıyor, anı kitabı gibi; tüm hatıraları roman diliyle anlatılıyor, bireysel gelişim kitabı gibi; daha iyi bir yaşama ait, mutluluğa ait bilgiler tatlı bir dille paylaşılıyor.
Tatlısından, çorbasına her çesitin uyumlu ve doyumlu olduğu bir ziyafet sofrası gibi, bize de afiyetle keyifle yemek düşüyor.

‘Bizler, küçük bahçesindeki toprağın altında, hazine olduğunu bilmeyen yaratıklar gibiyiz. Madeni bulmak için gayret göstermiyor, ‘ben tek başıma ne yapabilirim?’ diyoruz. Hepimizde, Tanrı’dan bir ışık,bir parça var. O ışığı ortaya çıkarmak, aydınlığı bulmak ve göstermek bizim görevimiz.’ sayfa 128

Banu Onuk