Title Image

Hedeflenmiş başarı ve mutluluk için yol haritası

Hedeflenmiş başarı ve mutluluk için yol haritası

Yeni yıla girmeme az kala aldığım bir davet ile gelen yeni yılın tümüne yetecek güce ve enerjiye sahip olacağım bir sihir yaşadım.

9 Eylül Üniversitesi, Kariyer ve Yönetim Kulübü’nün düzenlediği Kariyer Kongresinde hazırlık sınıfından, son sınıfa kadar öğrencilerin katıldığı, çok düzenli, çok profesyonel bir organizasyonun (ki her şey öğrenciler tarafından yapılıyordu) konuğu olarak 2 günümü genç arkadaşlarım ile geçirdim. 122 kişi katıldı seminere. Başarılı projelere imza atan bir kulüp. Tüm üniversitelerde bu tür çalışmaların, etkinliklerin olmasını ve desteklenmesini diliyorum.

Ben onlarla “Hedeflenmiş başarı ve mutluluk için yol haritası” adını verdiğim seminer programımı paylaştım, ancak sihri yaratan onların benimle paylaştıkları. Başarı ve mutluluk için, hedeflerimizi belirleyip, yol haritamız hazır, keyifli bir yolculuğa çıkmalıyız, Allah şaşırtmasın, yolumuzdan ayırmasın dedik, dedik ama işimizi şansa değil, bilgiye, inanca ve kararlılığa teslim ettik. Başarı ve mutluluk formülünü çıkarttık, haritamızı çizdik, örnekler yaptık. Kariyer yolculuğunun başında ki genç arkadaşlarım paylaşım ve aktarıma açıktılar. Duyguların peşine takıldık, kayıp olduk, günlük, anlık duygularımızı, duyguların bizi nasıl teslim aldığını keşfettik. Aynaya baktığımızda yansıyan yüzün yanında, içeriyi de görmemiz gerektiğini, geleceğe baktığımızda hayallerin bizi yönlendireceğini keşfettik. Cesurdular, anlattılar, dinlediler, yazdılar, oynadılar, yorumladılar, örneklediler.

Her seminer sonunda yaptığım gibi bir cümle ile beni ve seminerin kendilerine katkısını değerlendirdiler yazarak. Bir iletişimci + eğitmen olarak duymayı hayal ettiğim en güzel sözleri yazmışlar. “İyi ki bugün buradayım, iyi ki sizi tanıdım”, “Siz bir pusulasınız”.

Sihir devam ediyor, ben yine çok zenginim. Teşekkür ederim.

Küçük bir öneri
Nefes alın, burnunuzdan, yavaş yavaş derin bir nefes, karnınız şişsin iyice, tutun, tutun ve yavaş yavaş ağzınızdan verin… Ağız kapalı, 1,2,3,4,5 devam, burnunuzdan yavaş yavaş alın, yavaş yavaş ağzınızdan verin, elinizi koyun karnınız üzerine ve hissedin, karnınız şişecek, inecek. Sizi çok yoran/üzen/sıkan/çözümsüz bir konuyu düşünmeye başlayın, devam ederken nefes alıp vermeye. Bakış açınız değişecek…

Güzel bir söz
“Hayal gücü, bir insanın en yükseklere uçurabildiği uçurtmadır.”

+ Paylaşıyorum
“Kendin için neyin doğru ya da yanlış olduğunu bilecek yetenek sende var. Karar verdiğin yönde bir yaşam oluşturma gücü de sende var. Diğer insanlar senin desteğin olacaklardır. Düşün, taşın, araştır, ne yapacağına karar ver, kolları sıva, giriş, nasıl ve nerede sana yardım edeceğimizi söyle, yardım edelim. Önemli olan senin girişimin. Ancak sen girşirsen sana yardımcı olabilriz.” Doğan Cüceloğlu, İçimizdeki Biz, sayfa 26