Title Image

İmaj vazgeçilmez bir şey (mi) dir?

İmaj vazgeçilmez bir şey (mi) dir?

İlk karşılaşma, ilk tanışma, ilk izlenim… Çoğu zaman ikincisini yakalama/yaşama şansı bulamayız. Bu nedenle ilk izlenim, son izlenim olarak kalabilir.

Giyinmek, kıyafetler ve görünüm. Dış görünüşümüz ne kadar önemli? İşimizi yaparken, hedeflerimize ulaşmaya çalışırken ne kadar etkili?

Neden giyiniriz, amacımız nedir?

Başarılı olmak için giyinmeliyiz. Kendinizi iyi hissetmek için giyinmeliyiz. Ne için giyineceğimizi, nasıl görünmemiz gerektiğini bilmek bir ayrıcalıktır. Hayatımız daha kolaylaşır. Kendimize olan güvenimiz yükselir, kendimizi çok iyi hissederiz.

Başarılı olmak, mutlu olmak ve keyif almak için giyinmek…

Nasıl giyineceğimizi belirleyen kesin kurallar yok, seçimi meslek, ait olduğumuz yer ve zevkler belirleyecek. Amaç mesleğe uygun bir kıyafet belirlemek olmalıdır. Kendimizi, bedenimizi iyi tanır ve zevklerimizi iyi bilirsek doğru seçimler ile kendimizi başarıya hazırlarız.
Mesajı taşıyanı sevmezlerse, mesajı da almayacaklardır.

Dış görünüş, beden dili bir insanın bizim hakkımızdaki izlenimlerinin %60’ını oluşturuyormuş. İş ortamında çok da önemli olduğunu deneyimlerimizden biliyoruz. Davranışlar, yetenekler ve deneyimlerimiz elbette önemli ancak ilk izlenim algılaması çok güçlü.

Temiz, bakımlı ve düzenli kişilerin, işlerinde de özenli, sorumlu ve başarılı kişiler olacaklarını düşünürüz, saygı duyar ve güveniriz. Elbette, görüntümüz işimiz, pozisyonumuz, çalıştığımız kurum ve hedeflerimiz ile tutarlılık göstermeli.

Bir görüşmeye/toplantıya/sunuma hazırlanırken ilk yapacağımız şey kıyafetimizi hazırlamak değildir, çoğu kez o anda ki ruh halimize göre seçim yaparız, son anda bir şeyler seçeriz. Seçtiğimiz rengin/renklerin etkisini, kıyafetin bedenimizle buluşmasını kendimizi “içinde iyi hissetmek” tanımı ile anlatabiliriz. Ancak konuyu, zamanı, mekânı paylaştığımız kişiler de kendilerini iyi hissetmelidirler.

Selamlaşma ve el sıkışma, kendinizi nasıl sunduğunuz ve kıyafetiniz, kendine güveninizi ve sizi yansıtır. Kendinden emin görünmenin en iyi yolu kendinizi çok iyi tanımak, güçlü yönlerinizi, başarılarınızı ve değerlerinizi bilmek ve imajınızla bunu desteklemektir.
İlk izlenimde dış görünüm ve beden dilinin etkisi % 60 demiştik. Peki, konuşma yeteneğiniz ne kadar önemlidir? Ses tonumuzun etkisi % 30, kalan % 10 da kullandığımız sözcüklerin etkisi. Bu kadar çarpıcı bir oranla etkilerden bahsederken neden “İmaj vazgeçilmez bir şeydir” dememi anlayacağınızı umuyorum.

Dış Görünüş Bir Anahtardır

Dış görünüşümüz, imajımız işi almamızda tam belirleyici olmasa da saygınlık kazanmamızı/iz bırakmamızı sağlayacaktır. Profesyonel giyim yoluyla iletişim tarzı hedefe uzanan bir köprü de olabilir, onlarla aranıza giren bir engel de!

Bir görüşmeye giderken şirketi araştırın, belirgin/baskın kuralları var mı öğrenin ve buna uygun giyinin. Sektörler ve yaptığımız iş seçeceğimiz kıyafetleri etkilemektedir. Bir reklâm şirketi veya bir denetim şirketi, elbette seçimleri farklı olacak, algılamaları ve kabulleri de…

Giyiminiz;
Kişiliğinize, hedeflerinize uysun.
Rahatlık hissi versin.
Amacınıza uygun olsun.
Estetik güzellik taşısın.

Özellikle satış alanında çalışanların kaliteli, yaklaşılabilir, hizmet odaklı, derli toplu, temiz ve profesyonel görüntü sergilemeleri beklentisi vardır.

İyi giyinin, günlük kıyafet bile olsa.
Siz kendinizin en büyük servetisiniz. Ürün sizsiniz.
Tipiniz nasıl olursa olsun, dik durun, gururla yürüyün. Vücut dili ruhsal durumunuz hakkında gizli mesajlar verir.
Çantanız, temsil etmek istediğiniz başarının imajını vermelidir. Düzenli olmalıdır. Kaleminiz, ajandanız size özel olsun.
El sıkışırken, kişinin gözlerinin içine bakarak, elini sıkıca kavrayarak sıkınız.
Adınız, yavaşça ve tane tane söyleyiniz, adınızı sevdiğinizi gösterin.
Aynada kendinize bakın, detayları görün, görün…

Ve gülümseyin…
İçten bir gülümseyiş ile çevrenize pozitif enerji verirsiniz, ulaşılabilir olursunuz, amacınıza iz bırakarak ulaşırsınız.
Gülümseyin. Sadece gülümseyin. Gülümseme güven ilişkisi kurar. Gülümseme her dilde aynı anlama gelir. Gülümseme bulaşıcıdır. Gülümsediğinizde beyniniz endorfin maddesi salgılar.
Yaşantımızda önemli olan ve bizi sonuca götüren sözümüz ve mesajımızdır. Görüntümüz mesajımızın gücünü artırmalı ama onun önüne geçmemelidir.

Aristo “Biz tekrarladıklarımızız. O halde mükemmellik, bir eylem değil, bir alışkanlıktır” derken, ben hepimize huzurlu, sağlıklı, keyifli bir yaşam diliyorum…

Sözün Bittiği Yer. – ( Mehmet Özdağlı )

Hocam bu yazıda ne ekleyecek nede tamamlayacak bir şey buldum.Bu yorumu her zaman yapmam.Tek kelimelik bir yorum. Kesinlikle HAKLISINIZ!!!

çok güzel – ( Cihat Tavacıoğlu )

hocam bu yaznızda diğer yazılarınız gibi çok güzel ve yön gösterici…insanların hayatlarında başarılı olmanın şifrelerini taşıyorr…fakat kendini çok rahat hisseden yani giyim olarak resmi giymeyi sevmeyen kişiler nasıl yapıcak bu işi merak ediyorum…% 60 olan oran aslında benim nasıl olduğum hakkındaki gerçek fikirlerimi ortaya atmazken nasıl oluyorda okadar öneme sahip olmuş durumda.sonuçta insan bedenle kaplı olan ruhsal bir varlık….