Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Çizginin Dışındakiler – Malcolm Gladwell

Başarılı insanlara dair hikayeler pek çoğumuzu cezbeder; bunları okumayı, dinlemeyi ve genellikle başarıları üzerine konuşmayı severiz. Çoğu hikayeden çıkardığımız ortak sonuç ise başarıların doğuştan gelen bir zeka veya hırs ürünü olduğudur . İşte tam burada Malcolm Gladwell ezberimizi bozuyor, başarı öykülerine daha dikkatle bakmamız gerektiğini iddia ediyor.

Outliers’ta anlatılan çizginin dışındakilerin, yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin, hayatları tuhaf, alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda ilgi çekici hikayeler anlatıyor.

Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı merak ediyorsanız Outliers’ı mutlaka okuyun; çizginin bir adım dışına çıkın:)

Merve UZUN