Title Image

Mutlu musunuz?

Mutlu musunuz?

Siz de son bir yıl içinde işini kaybeden 52.537.000 ya da çalışmakta olduğu işinden nefret eden 30 milyon kişiden biri iseniz kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: Yaşamınızın geri kalan bölümünde tam olarak ne yapacaksınız?

Bu, sahip olduğunuz tek yaşam olduğuna göre olabildiğince mutlu ve doyurucu olması gerekmez mi? Eğer işinizde mutsuzsanız iş dışında da pek sevilen biri olmayacaksınız.

İşleri düzeltmenin tek yolu değişiklik yapmaktır.

Değişimden korkmamalısınız. Onun için kariyerinizin bir muhasebesini yapın ve onu geliştirmek ya da değiştirmek için bir hareket planı geliştirin. Ben size yıllık bir değerlendirme yapmanızı öneriyorum:

Mutluluk derecenizi ölçün.

Tutkuyla çalışmadığınız sürece asla ve asla tepeye ulaşamazsınız. İnsanları ilerleme ve yükselme yolunda olağanüstü çaba göstermeye yönlendiren tek etken gerçek bir “yakıcı istek”tir. İşinizden, şirketinizden, çalışma alanınızdan hoşnut olup olmadığınızı belirleyin. Bunlar sizi tatmin ediyor mu, gelişmeye açıklar mı? Sizi eğlendiriyor mu? Öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye devam etmek istiyor musunuz? İş yaşamınız ile aileniz arasında denge kurabiliyor musunuz? Bu sorulara “evet” yanıtı veremiyorsanız, bir değişiklik yapmanız gerekiyor demektir.

Geleceğiniz için bir yol belirleyin.

Bugün hangi noktada bulunduğunuzu değerlendirin. Yeteneklerinizi, eğitiminizi, ilgi alanlarınızı ve tutkularınızı gözden geçirin. Güçlü yönlerinizi belirleyin ve bunları daha da geliştirmek için planlar yapın. Bir konuda mükemmel olmanız size iş güvencesi sağlayacak ve daha hızlı yükselmenize yardım edecektir. Hedefler belirleyin ve bunları gerçekleştirmeye yönelik bir hareket planı yapın. Ufukta bir iş değişikliği görünüyorsa, iş bulmanın en etkili yollarının neler olduğunu öğrenin. Yeni bir iş bulmak için ilişkin ağı kurmayı öğrenin; unutmayın ki geçtiğimiz yıl tüm işlerin yüzde 63’ü bu ağlar ile bulunmuştur.

Değerinizin karşılığının ödenmesini sağlayın.

En büyük ücret artışları yeni bir işyerine geçerken elde edildiğine göre, ücret ve ücret artışı pazarlığı yapmak için özelliklerinizin değerini belirleyecek yeteneğe sahip olmanız, bu konuda araştırma yapmanız gerekir. Genelde değeriniz, sizin düşündüğünüzden fazladır. İstediğiniz ya da şu anda yaptığınız işle ilgili olarak ücret araştırması yapın. Bu tür bilgilerin yer aldığı yayınları bulun. Yaptığınız katkılardan söz ederek ücret artışınız için pazarlık yapmaya hazırlanın. Başarılı sonuçlar alabileceğinizi gösterin ve katkılarınızı nasıl gösterebileceğinizi öğrenin.

Mazeretler, korku ve zamansızlık kendi kaderinizi yaratmanızı engeller. Başarılı insanların çoğu bulundukları noktalara hayallerini gerçekleştirme yolunda birtakım riskler aldıkları için ulaşmışlardır. Çoğu insanın daha büyük başarılar elde edememesinin başlıca nedenlerinden bir tanesi çok erken vazgeçmeleridir. Onun için büyük düşünün ve harekete geçin, çünkü geleceğinizi şekillendirmek sizin elinizdedir.

Robin Ryan, kariyer danışmanı, konuşmacı ve aralarında What to Do With The Rest of Your Life’ın da bulunduğu altı kitabın yazarıdır.