Title Image

Çocuklara hediye edilen ilk bayram…

Çocuklara hediye edilen ilk bayram…

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı, çocuklara hediye edilen ilk bayram…

«Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır…))

Bazen içimden çocuklar o koltukta, karşılıksız sevgi, çocukça coşku ve yargılamayan öğrenme yeteneklerini bıraksalar derim…

Siz ne dersiniz? O koltukları şu anda kullanan yetişkinlere hangi yetenekleri bıraksın çocuklar?

Elbette bir de büyüklerin ezberlettiği laflar ve tavırlarla değil, kendileri olarak o koltuğa oturmalarını istiyorum.

«Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» M.Kemal ATATÜRK

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi’mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan çocukların bayramıdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı.

Büyüklerimize örnek olsun, bayramımız kutlu olsun…

Cocuklardan öğrenilecek çok şey var – ( banu onuk )

Çocuklardan öğrenilecek çok şey var, karşılıksız sevmeyi ,koşulsuz sevmeyi, önyargısız olaylara bakabilmeyi, olduğu gibi kabul edebilmeyi, herseyi sorup sorgulamayı, bitmeyen öğrenme isteğini, yorumsuz gözlem yapabilmeyi, her olayda her detayda ‘neşe’yi bulabilme yeteneğini çocuklardan biran önce öğrenmeliyiz 🙂

yaşasın 23Nisan – ( ümran cansever )

Türk çocuklarına armağan edilmiş bir bayram dünya bayramı olmaya başladı gelecekte tüm dünya barıs içinde yaşayacak gibi geliyor bana ve bu beni çok mutlu ediyor.

çocuklar içlerindeki kardeşlik sevgisini bırakmalı o koltuğa….