Title Image

Lezzetin keyfini çıkarın, Fauna’ya gidin

Lezzetin keyfini çıkarın, Fauna’ya gidin

Bazı yerler vardır sadece bilen bilir. Fauna da böyle bir lokanta.

Burası 5 masalık küçük bir mekan. Sahibi ve şefi İbrahim Tuna yemekleri gözünüzün önünde pişiriyor. Her gün farklı bir mönü çıkıyor, bir yediğinizi belki aylarca sonra yeme imkanına sahip oluyorsunuz. Fauna’yı bence Türkiye’nin en bilgili gurmesi Vedat Milor’un NTV’de yayınlanan ‘Tadı Damağımda’ programında izledim. Vedat Milor, İbrahim Tuna’nın yemeklerinin Michelin yıldızı almaya hak edecek kadar yemeklerinin iyi olduğunu söyleyince de gitmek farz oldu. İbrahim Tuna yıllarca önce gazetecilik yapmış Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Ama o günleri tamamen arkasında bırakmış ve okuyarak, merak ederek yemek yapmaya merak salmış. Çok da iyi etmiş gerçekten yediğiniz her şey çok lezzetli. Üstelik caz eşliğinde yiyorsunuz.

Dikdörtgen şeklindeki lokantanın bir bölümünde masalar, diğer bölümünde de mutfak ve bir sürü caz CD’sinin bulunduğu tezgah yer alıyor. Biz caz eşliğinde balık çorbası, beş peynirli ravyoli ve maylobi isminde tatlı yedik. Balık çorbası “fevkaladenin fevkinde”ydi. Tuna’nın hamurun kendi açıp yaptığı ravyoli de şahaneydi. Ancak günün mönüsü olarak kara tahtaya yazılan yemeklerden ne yerseniz üstüne mutlaka Maylobi yiyin. Bu tatlı beyaz çikolata ve tane vanilya ile yapılıyormuş. Biraz muhallebiyi andırıyor diyerek sıradanlaştırdığımıza bakmayın deneyin deriz.

Adresi: Moda cad. Sarraf Ali Sok. No:7 Kadıköy
Tel: 0216 345 99 54

Not: Pazar hariç her gün saat 19.30’a kadar açık. Eğe öğlen saati gidersenin 12.00’yi geçirmeyin yer bulunmuyor. Bir not daha. Mart ayında Fauna başka bir adrese taşınacak, buradan yine size adresi duyuracağız…

Ayşe Dural