Mutluluk, isteklerimize ulaşmak için yaptığımız yolculuktur.

Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, saadet, bahtiyarlık diyor sözlükler mutluluk için.

Bir başkası mutluluk için erişilmesi güç, çünkü isteklerimiz sürekli değişir der. Ben isteklerimize ulaşmak için yaptığımız yolculuktur diyorum.

Dış dünyamızda bizden bağımsız oluştuğunu zannettiğimiz deneyimlerimiz aslında bizimle yakından ilişkilidir. Deneyimlerimizi biz yaratır, biz yaşarız.

“Zamanın birinde hükümdarın biri bir yarışma düzenlemiş. En güzel mutluluk resmi yapan kişi en büyük ödüle hak kazanacakmış. Duyuru tüm ülkeye yayılmış. Ne kadar ressam varsa hepsi hazırlanmaya başlamışlar. Çok güzel eserler ortaya çıkarmışlar. Kimisi dingin bir göl resmi yapmış, kimisi doğadan güzel bir kesit hazırlamış, kimisi deniz manzarası oluşturmuş, kimisi aşkı resmetmiş, kimisi sevgiyi. Günlerce süren çalışmalar sonrasında yarışma günü gelmiş çatmış. Onlarca ressamın eserleri hükümdara sunulmak üzere sergilenmiş. Hükümdar hepsini tek tek incelemiş ve içlerinden birini seçmiş.
Seçtiği resim adeta bir kaos ortamını yansıtmaktaymış. Resimde fırtına öncesi karanlık, rüzgarın şiddetini ifade çizgiler, bir çağlayan ve adeta kontrolsüzce akan bir nehir ve nehrin hemen dibinde bir ağaç. Ağacın üzerinde bir kuş yuvası, yuvanın içinde 3 tane yavru kuş ve annelerinin onları beslerkenki “an“ resmedilmişti.
Hükümdar bu resmi yapan ressamı çağırır ve onun resmini “mutluluk“ resmi olarak seçtiğini ilan eder. Bu seçimin ardından büyük bir uğultu kopar diğer ressamlar arasında. Bir türlü anlayamazlar neden hükümdarın bu resmi seçtiğini. Onlara göre bu resmin neresi mutluluk ifadesidir, resmin bir kaos ortamından farkı yoktur ki. Resim insanda mutluluk yerine korkuyu çağrıştırmaktadır yine onlara göre.. Ve hükümdara sorarlar neden bu resim diye?
Hükümdar cevap verir ; “Gerçek mutluluk kaos ortamında dışarıda olandan etkilenmeden, geçirgenliğini koruyarak, huzur içinde hayatına devam edebilmektir“ der.

Gerçek mutluluk; iç dünyamız ile dışarıda olanlar arasında uyum sağlayabilmektir.

Mutluluk için bir sürü şart koşarız ancak bazen onların hepsine de sahip olsak yine de mutlu olamayız. Çünkü her zaman koşullar değişir ve biri biterken öbürü başlar.

Oysa gerçek mutluluk kendi iç dünyamızın yarattıkları ile uyum içinde olup, bize işaret edilen gerçeklerimizi fark edip, kendi rolümüzü kabullenip olana teslim olabildiğimizde oluşur.
Gerçek mutluluk için bize düşen olanı görüp yapmamız gerekeni yapabilme cesaretini gösterebilmektir. İşte içimizde dokunduğumuz bu güç gerçek mutluluğumuzdur.

Sadece bizde olan bir şeyi kullanabilir, başkaları ile de paylaşabiliriz.

Mutluluk dileklerimle… – ( Zeynep Scouflaire )

Gercekten de cok guzel…Yine her zamanki gibi cok basarilisin Yasemin’cigim.

Tum mutluluklar senin olsun.

ressam – ( sezai kocyigit )

bizler resimleri yapan ressamin resimleriyiz. insan hayran olunan deyil hayran olandir.

teşekkürler – ( NESLİHAN ADA )

sizi çok beğenerek takip ediyorum.. çok başarılısınız gerçekten.. ufkumuzu aydınlattığınız için teşekkürler…

MUTLUYUM MUTLUSUN O MUTLU – ( TOLGA TURAN )

MUTLULUĞU MUTLULUKLA MUTLU MUTLU UMUTLANDIRDIĞINIZ İÇİN İNANIN SİZDE HEP UMUTLU MUTLU KALIN