Title Image

Zati Erbaş Doğa Okulu

Zati Erbaş Doğa Okulu

Uzun zamandır uzaktan izlediğim güzel ve yararlı bir site. Doğayı keşfetmek için pek çok güzel yazı ve fotoğraf hizmetinizde… Çocuklarımıza da tavsiye edeceğimiz değerli bir site…  www.zatierbas.com

Haydi keşif başlasın…

DOĞANIN UYANDIRMA SERVİSİ NASIL ÇALIŞIYOR
Doğada pek çok canlının kışı, göç ederek, uyuyarak ya da zorlu koşullar için yuvalanarak geçirdiği biliniyor. Zorlu koşulları içeren bir mevsimi atlatabilmek, doğa seçmelerinden sadece biri. Dondurucu kış soğuklarını, kış avcılarını atlatabilmek, yaşam döngüsü içerisinde var olabilmek için önemli bir başarı. Sırada pek çok zorlu sınav var. Peki, neden bu süreçten geçiliyor? Güçlü bireyler, sağlıklı bir genetik yapıyı ve gelecek nesillerin yaşam döngüsündeki yerlerini garanti altına alıyor.

Lodos çok sert esiyor. Ayakta durmakta, rüzgârla oluşan darbeleri savuşturmakta güçlük çekiyoruz. Rüzgâr, ağaçların üzerinde kalan son yaprakları ve uçma yeteneği olan tohumları uzak mesafelere taşıyor. Taşınan, sadece yapraklar ve tohumlar değil. Yuvalarını yapraklar arasında kuran pek çok böcek lodosla gelen bu silkinişle yerlerinden ayrılıyor. Her yer toz duman. Mevsim değişiyor. Yaşam yeniliyor kendini.

Lodosun etkisiyle hızla eriyen karın üstü, kuru yapraklar ve köknar tohumlarıyla dolu. Yapraklardan birinin yürüdüğünü görünce şaşırıyorum. Kurumuş kestane çiçeğine benzeyen tırtıl, rüzgârla savrulmuş yaprakların arasında hareket ederek, görünmezliğini bozuyor. Kışı ağaçlar üzerinde kalan kuru yaprakların korumasında geçiren tırtıl için şimdi başka bir süreç başlıyor. Hareketliliğimin oluşturduğu tehdit, savunma pozisyonuna geçmesini sağlayarak ona görünmezlik kazandırıyor.

Doğa her canlıyı, evrim süreci içerisinde, inanılmaz sınavlardan geçirerek yaşam döngüsü içerisindeki yerine hazırlarken, aynı zamanda da sınavların nasıl geçileceğini öğretiyor.

Zati Erbaş