İstanbulum 40 farklı semt için 40 kitap

 

Bildiğiniz gibi İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti. Çok çeşitli etkinlikler, projeler göreceğiz (mi?) Neyse, b u tarafları geçelim konumuz kültür sanat. Ve AKB Ajansı’nın çok hayırlı projelerinden birinden söz etmek istiyoruz. “İstanbulum” projesi.

Açılım şu: 40 yazar, 40 farklı semt için 40 kitap yazdı. Heyamola yayınlarından çıkan seri gerçekten gelecek için bir miras. “Gözbebeğim Göztepe” Göztepe oturduğumuz için il seçimimiz oldu. Böylece Tütüncü Mehmet Efendi’yi oturduğumuz sokağa adını veren Nadir Ağa’yı tanıma fırsatı bulduk. Ayrıca kültür sanat açısından ne bereketli bir semt olduğunu bu kitaptan öğrendik. Kimler yok ki! Hepsini sayarsak yerimiz yetmez. Yapacağınız tek şey Celal Özcan imzalı bu kitabı almak. Göztepeli olmasanız da; İstanbullu hissetmeniz yeter.

İşte diğer semtler ve yazarları: Abdullah Uçman-Fatih, Adnan Özer-Gaziosmanpaşa, Adnan Özyalçıner-Karagümrük, Ali Taygun-Kurtuluş, Alim Kahraman-Bağlarbaşı, Ari Çokona-Fener, Ataol Behramoğlu-Adalar, Ayşe Sarısayın-Beşiktaş, Beşir Ayvazoğlu-Beyazıt, Celal Özcan-Göztepe, Cüneyt Altunç-Suadiye, Doğan Hızlan-Kocamustafapaşa, Enver Aysever-Ataköy, Eray Canberk-Feneryolu, Gönül Kıvılcım-Karaköy, Gülsüm Cengiz-Kuzguncuk, Gündüz Vassaf-Levent, Haluk Dursun-Boğaziçi, Hasan Öztoprak-Draman, Haydar Ergülen-Cihangir, Hıfzı Topuz-Nişantaşı, Hilmi Alişanoğlu-Çarşamba, Hulki Aktunç-Kadıköy, Hüseyin Alemdar-Yeşilçam, İzel Rozental-Moda, Mine Söğüt-Dolapdere, Nail Güreli-Cağaloğlu, Nusret Karaca-Haliç, Oğuz Karakartal-Anadoluhisarı, Orhan Okay-Balat, Ömer Erdem-Üsküdar, Öner Ciravoğlu-Fındıkzade, Refet Özkan-Maltepe, Reyhan Çorak-Çengelköy, Saadet Özkal-Şişli, Selçuk Erez-Bakırköy, Sema Kancan-Beykoz, Sennur Sezer-Kasımpaşa, Süleyman Faruk Göncüoğlu-Eyüp, Zeynep Melisa Erdönmez-Yeldeğirmeni.

Ayşe Dural