Title Image

Kurumsal eğitim – Bireysel eğitim

Kurumsal eğitim – Bireysel eğitim

Eğitim veriyorum, eğitim programı hazırlamayı, eğitim vermeyi çok seviyorum. Kurumsal ve bireysel gelişim eğitimleri hazırlıyorum, her yıl yeni birkaç konu hazırlıyorum. Sürekli öğrenerek edindiğim bilgimi, 30 yıllık deneyimlerimden örnekleri, öğrenme ve öğretmeden aldığım enerjimi ekleyerek aktardığımı düşünüyorum. Eğitim vermek öğrenme isteğimi artırıyor…

Kurumsal kelimesi biraz itici gelen bir kelime bana, ancak anlamı değerli. Kurumsal; yani şirketlere, şirketlerin çalışanlarına eğitim veriyorum, yani yine bireylere. Eğitimlerin farklı hedefleri oluyor, ancak her zaman daha iyiyi hedefliyor. Çoğunlukla eğitim ihtiyaç analizi yapılmış oluyor, yapılmamışsa birlikte yapıyoruz. İsteklere, ihtiyaçlara, sorunlara ve gelişim hedeflerine göre eğitim programları belirliyoruz.

Şirketlerde yaptığımız eğitimlerin pek çok yararı var. Kurumsal kültürü geliştiriyor, ortak bir öğrenme sağlıyor. Eğitimler ekiplerin kaynaşmasına ve motivasyon artırmalarına da çok büyük etkisi oluyor.

Şirketlerde eğitim sürekli ve düzenli olmalı, bireyin ihtiyaçlarına yönelik olmalı. En önemlisi şirketin ve bireyin hedeflerine, gelecek planına uygun olmalı. Eğitim alacak insanların isteklerine cevap vermeli. Öğrenme isteklerini harekete geçirmeli.

Eğitime katılmak eğlenceli olmalı; olmalı da nasıl?

  • Katılımcılar eğitime isteyerek katılırlarsa,
  • Eğitimin içine katılırlarsa,
  • Eğitim monolog değil, diyaloglarla olursa,
  • Eğitim hareketli olursa,
  • Eğitimin içinde oyunlar olursa,
  • Eğitmen güzel konuşur ve etkin sunum yaparsa,
  • Görsel aktarımlar yaparsa,
  • Program yeni bilgiler veya yeni deneyimlerle gerçekleşirse,
  • Katılımcılara kendilerini aktarma fırsatları yaratırsa,

Eğitim eğlenceli olur. 😆

Benim verdiğim eğitimlerin çoğunluğu iletişim tabanlı, iletişim hepimizin en yetkin olması gereken alan. İletişim becerimizi kullanıyorsak, kendimizi ve karşımızdakini anlıyorsak, bu anlatma ve anlaşma becerimizi geliştiriyor. Harika insan oluyor ve harika ilişkiler kuruyoruz.

İletişim eğitimlerim pek çok alana odaklanarak yıllardır devam ediyor; en sevdiğim ürünüm. Her şeyin başı ve sonu iletişim diyorum. Siz harika bir iletişimci olduğunuzda hiçbir engel kalmıyor önünüzde. Önce kendinizle sıkı bir iletişim kurmanız gerekiyor, sonra da çevrenizle. Zaten kendiniz ile iletişim kuramadınızsa; öğrenme/gelişme/değişme hattınız kapalı oluyor.

Son iki yıldır eğitimlerine filmleri kattım, film ile eğitim veriyorum.

Konuya uygun film seçiyorum, üzerinde nerdeyse yönetmen 😎 kadar çalışıyorum. Öfke Yönetimi, Şeytan Prada Giyer, Umudunu Kaybetme filmleri bunlardan birkaç tanesi. Eğitimlerimde video her zaman kullanırım, ancak film ile eğitim çok farklı, çok etkili, çok iz bırakıcı.

Son 10 yıldır yaşamımın büyük bölümünü ayırdığım, iş yaşamımın bütününde çok yeri olan eğitim programlarım ve uygulamaları konusunda yazmaya devam edeceğim.

Bu ilkyazı, başlarken yazmak istediğim farklıydı; oğlum Can eğitim veriyor demek istiyordum. Benim için çok gurur verici, şimdi ‘armut dibine düşer’ dediğinizi duyar gibiyim. Aslında çokta öyle olmadı, eğitimi, deneyimi ve hobileri çok farklı yönlerde gelişirken, hobi olarak yaklaşık 10 yıldır yaptığı oyun atölyeleri bu yıl onu profesyonel eğitimci olmaya itti…

Bu yaz onun eğitimlerinden birine katıldım. Çok farklı bir deneyim benim için. Hikayecilik ve Yaratıcılık konularında gerçekleşen eğitimleri pek çoğumuzun kullanmadığı önemli bir beceriyi geliştiriyor, hayal etme, yaratıcı düşünme ve bunu işimizle ilgili konularda yaparak, fark yaratma, etkisini artırma.

Benim Kariyer Koçluğu Programı içinde vurguladığım en önemli konu olan sevdiğiniz işi seçin çalışmamdan bir adım daha ötede, hobisini işi yaparak gelecek planını hayata geçiren Can Sungur’dan, 24 yaşında bir gençten eğitim almak çok hoş bir deneyimdi. 🙂

Yıllardır gençler için ve gençlerle çalışmalar yapıyorum. Onlara yardımcı olmak adına başladığım bu çalışmalarda çok şey öğrendim, gençlerin önünü açarsak daha çok şey öğreneceğimize eminim.

Haydi, bugün çevrenize bir bakın, en yakınızdaki genç için bir şey yapın, fırsat verin ve onun deneyimlerinde sizin bir yeriniz olsun…

Sevgiyle,