Title Image

Kariyer Sohbeti’nde bir doktor: Dr. Özgür Turgay

Kariyer Sohbeti’nde bir doktor: Dr. Özgür Turgay

Bu ay bir doktor konuğumuz var. Dr. Özgür Turgay

Ancak tıp eğitimi ve sonrasında farklı şekillenen bir kariyer hikayesi okuyacağız.

Şu anda yaptığınız işi kısaca tanımlar mısınız?
Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetlerinin Genel Müdürüyüm. Acil Sağlık, Evde Sağlık ve İşte Sağlık konularında pazarı belirleme ve büyütme konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki dönemin en önemli konularından birisi olacak olan Mobil Sağlık konusunda ülkemize liderlik yapmaya çalışıyoruz.

Şu an yaptığınız iş dâhilinde bir gün içerisinde neler yaparsınız? Sizin yaptığınız işi yapan birisinin günü nasıl geçer?
Sabah gelir gelmez iş planlarının üzerinden geçer ve acil-önemli konu varsa hızlıca üzerinden geçerim. Genelde bir haftalık programım önceden belirlidir ve yaklaşık günde 6-7 arası iç veya dış toplantım oluyor. Ciddi bir satış aktivitemiz de olduğu için genelde müşteri ziyaretleri gerçekleştiriyorum. Öğle yemekleri eğer planlı olarak dışarıda değil ise ofiste hızlıca halledip çalışmaya devam ediyorum. Gün içi mutlaka 1 saatlik sakin bir zaman ayarlayıp düşünme ve planlamaya harcıyorum.

İş hayatınıza başlangıcınızı, geçtiğiniz süreçleri anlatır mısınız?
İşe Tıp Fakültesi son sınıfta bu alandaki ilk çağrı merkezinde part-time başladım. Mezun olur olmaz sahayı tatmak ve hekimliğimi kullanmak için ambulans ve değişik acil servislerde çalıştım. 1 yılın sonunda Medline’nın operasyon müdürü olarak atandım ve ondan son sırasıyla operasyon koordinatörlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı( operasyonun yanı sıra dönem dönem pazarlama&satış, IT ) yaptım. 8 yıllık Genel Müdür yardımcılığım sırasında Türkiye’nin ilk digital medikal çağrı merkezi kurulumu, ilk üyelik paketleri, JCI tarafından akredite edilen dünyadaki ikinci medikal transport şirketi ve Pazar liderliği gibi bir çok ilke imza attık. Bu süreçte İşletme Yüksek Lisans Programını da bitirerek eğitim sürecimi işletme tarafında da tamamladım. Ardından 2008 yılı Temmuz ayında Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetlerinin kuruluşunu yaptık ve o tarihten beri Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetlerinin Genel Müdürlüğünü yapıyorum.

Örnek aldığınız birileri var mı?
Gerek vizyonu gerekse karar kalitesi ile grubumuzun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Ali Aydınlar ve dünyanın en büyük şirketini yaratan Steve Jobs.

Karşılaştığınız zorluklara örnek verebilir misiniz?
Genelde sıfırdan kurulan ve yeni pazarlara hitap eden şirketlerde çalıştım. Bunlarda özellikle operasyon ve Pazar anlamında hep bir fardındalık yaratma güçlüğü yaşadık. Cep telefonlarının geçirdiği evrim gibi bizim endüstrimizde bu evrimi zorda olsa geçiriyor. Bunun yanısıra özellikle hekim ve hemşire sıkıntısı neredeyse her dönem devam etti.

Çocukluğunuzda hayalinizdeki meslek neydi?
Her zaman doktor olmak istedim.

Nasıl bir öğrenci idiniz?
Genelde yaramaz ve ele avuca sığmaz bir yapım vardır. Bu da öğretmenlerimi zaman zaman çok yorardı. Ama aynı zamanda çalışkanda olduğum için fazla problem yaşamazdım.

En sevdiğiniz dersler hangileri idi?
Matematik ve Fizik.

En sevdiğiniz öğretmenlerinizi hatırlar mısınız? Hangi özellikleri dikkatinizi çekerdi?
Gülseren Yavuz ve Hatice Kalyoncu, Fatoş Özçörekçi ilkokul öğretmenlerimdi ve o zaman çok yaramaz bir öğrenci olmama rağmen benimle ilgilenmekten hiç vazgeçmezlerdi.

Okul hayatınızda ne gibi şeylerle ilgileniyordunuz, ne tip etkinliklere katılıyordunuz?
Küçüklükten beri bilgisayarlar ve maket yapımı ilgi alanımda oldu. Hala da devam ediyorum. Tiyatro ve koro faaliyetleri ve takım sporlarına katılırdım.

Üniversite eğitiminiz size neler kattı?
Ben Tıp Fakültesi mezunu olduğum için aslında zor ama bir o kadarda zevkli bir eğitim oldu. İnsan hayatına dokunan böyle bir mesleği öğrenmek için harcadığımız her türlü emeğe değdi. Özellikle çok değerli hocalarımız iyi bir doktorun önce iyi ve vicdanlı bir insan olmasını öğretmesi çok önemliydi.

Staj yaptınız mı? Nasıl bir süreçti?
Evet, bugünlere gelmemde en büyük katkısı olan ve bu meslekte kendimi geliştirmemde yardımcı olan önemli bir süreçti yaptığım stajlar. Aslında bu meslekte gelişen teknolojiyle nerdeyse her gün yeni bir şey öğrendiğiniz için, geride bıraktığım her gün her yıl, kariyerim için bir sonraki yükselişime sebep olan bir staj dönemidir diyebilirim.

Şans ve rastlantılar var mı kariyerinizi / yaşamınızı etkileyen?
Aslında var, okulun son sınıfına geldiğimde en önemli beklentim ve tüm çalışmalarım TUS sınavını kazanıp kardiyolog olmaktı ancak part time olsa da bir acil alarm merkezinde çalışmam ve orasının beni çok etkilemesi sonucu bütün kariyer planım değişti. Hiç TUS sınavına girmedim ve sadece bu işi büyük bir tutkuyla yapmaya başladım. Yani o zamanlar beni yönlendiren şey beynim değil kalbimdi.

Sizin geçtiğiniz yerlerden geçecek olan öğrencilere tavsiyeleriniz, motive edecek, daha başarılı olmaya yönlendirecek önerileriniz var mı?
Değişik fikirler oluşturabilecekleri ortamlar yaratsınlar ve devamlı okusunlar. Dünya çok hızlı değişiyor ve belirli bir fikrin etrafına hapsolunca değişimi ıskalama şansları var. Ben oldum olası her kültür, ekonomik seviye ve ideolojiden insanlarla görüştüm, fikir alışverişinde bulundum ve hala da bulunmaya çalışıyorum. Değişimin en önemli konu olduğu günümüz dünyasında ortaya çıkan tüm belirtileri okumak büyük önem taşıyor. Her şeyden önemlisi ise her gün yapmaktan mutluluk duyacakları meslekler seçsinler aksi takdirde ömür boyu bunun sıkıntısını çekeceklerdir.

İş görüşmeleri/mülakatlarda ilk neye dikkat edersiniz? Ne gibi özellikler adayı öne çıkarıyor?
Yönettiğim tüm şirketlerde olduğu gibi personelde de en önemli anlamaya çalıştığım konu sürdürülebilirlik. Eğer kurum ile çalışan aralarında sürdürülebilir bir ilişki yaratırlarsa çok ciddi başarı oluyor. Diğer konuda yaptığı işe olan tutkusu. Eğer bu eksik ise hiçbir şansı olmuyor.

Kendinizde beğendiğiniz güçlü özellikleriniz hangileri?
Yeniliklere açık, idealist.

Kendinizde beğendiğiniz güçlü özellikleriniz hangileri?
Yeniliklere açık, idealist.

İşinizi daha iyi yapmak için hangi yönünüzü geliştirmek istersiniz?
İnsan her geçen gün bir yeni şeyler öğrenir. Özellikle sağlık sektörü ve tıptaki gelişmeleri takip etmek ve yenilikleri hayata geçirip insalara fayda sağlayabilmek benim için çok önemlidir. Bu yüzden, tıpta ve sağlık sektöründe hızla gelişen teknolojiyi takip ettiğim sürece kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum.

İşinizde daha iyi olmak için nelere dikkat edersiniz?
Belli bir plan-program dahilinde çalışmaya özen gösteririm. Ayrıca insan kişisel gelişimi için ne kadar okur, araştırırsa işinde ve özel hayatında da başarı ve mutluluğu sağlayabilir.

Kendinizi daha mutlu hissetmek için neler yaparsınız?
Aileme ve kendime vakit ayırmaya çalışırım.

Hobileriniz nelerdir, nelerle ilgilenirsiniz?
Mutlaka belirli zamanlarda maket yapımıyla ilgilenirim.