Title Image

Hayat seçimlerimizden ibarettir…

Hayat seçimlerimizden ibarettir…

Yaptığımız seçimlerde ne kadar bilinçliyiz? Bireysel hedeflerimizi ve ne istediğimizi biliyorsak, seçimlerimizi de hedeflerimiz doğrultusunda yaparız.

Günümüz insanının hedefleri arasında en çok yer alan kavram mutluluk başarı. Bizi nelerin mutlu ettiğini bilmek, zamanı buna uygun geçirmemiz için zihnimizi harekete geçirir. Mutlu olmak bilinçli bir seçim. Duyularımız hep uyanık, duygularımız hep canlı, uyurken bile. Seçimlerimizde sevdiğimiz şeyler ilk sıralardadır. Yaşadığımız anda hem birlikte olduğumuz insanların, hem de içinde bulunduğumuz mekanın etkisi vardır. Duyularımızı harekete geçiren ve duygularımıza can veren ses, renk, koku, tat, doku, ısı ve ışık anda algımızı etkiler. Beş duyumuza mesaj veren her şey bizim duygumuza ve davranışımıza yansır.

Yanında mutlu olduğumuz insanlar

Sevdiklerimiz. Duygularımızı paylaştıklarımız, bizi sevgiyle saygıyla dinleyenler. Rahatlıkla konuştuğumuz, bizi sınırlamayan, yanlarında kendimizi özgür hissettiğimiz insanlar. Davranışlarından rahatsız olmadığımız insanlar. Hem aile, hem arkadaş, hem de iş çevremizde, toplumsal hayatın içinde uyum sağladığımız insanlarla birlikte olmak ister, zaman geçirmek isteriz. İyi vakit geçirmek için seçtiğimiz, bizi rahatlatan ve bize iyi gelen arkadaşlarımız vardır.

Yorgun bir günün sonunda bir kahve sohbeti için buluştuğumuz arkadaşımız. Aklımıza bir konu takıldığında fikrini almak için mutlaka aradığımız arkadaşımız. Benim okuduğumuz kitaplardan konuşmak için mutlaka görüştüğüm arkadaşım var. Birlikte film izlemeyi sevdiğim arkadaşım. Yürüyüş arkadaşım.

En mutlu olduğumuz yer

Evimiz, odamız ve hatta odamızda bir köşe. İşimizde, çevremizde kendimize özel bulduğumuz yerler. Sıkıldığımızda nefes almak için gittiğimiz yerler. Benim hem evimde hem ofisimde iki ayrı köşem var. Özellikle evimde pencerenin önüne yerleştirdiğim pembe koltuk, yanında kitaplarımın durduğu sehpa, sehpanın üzerinde hiç yapraklarını dökmeyen çiçeğimin kırmızı saksısı. Minik hayvan biblolarım. Huzur köşesi. Rahatlamak, kitaplarımdan yeni hayatlara bakmak için, nefes almak için beni içine alan köşem.

Kendimi yorgun hissettiğimde beni çeken köşemin adı ise enerji. İçinde rengarenk akan suyun çıkarttığı müzik ile seyrine doyamadığım lambam, sanki gece yarısı deniz kenarındayım duygusunu yaşatır bana. Hele bir de tek tek seçerek aldığım giderek koleksiyona dönen kahve fincanlarımdan birinde içtiğim Türk Kahvesi’yle artar enerjim.

Ofisimde en sevdiğim köşem kütüphanem. Yıllardır biriktirdiğim minik hayvanlarımı tek tek dizdiğim köşem. Daha çoğaltabilirim bu bilinçli seçimlerimi. Ancak sizin seçimlerinizi merak ediyorum…

Neleri yapmak daha mutlu hissettirir?soru işareti

Beni neler mutlu eder?

Beni neler mutlu ediyor?

Yapmaktan keyif aldığım şeyler neler?

Benim sevdiğim renkler, bana iyi gelen renkler hangileri?

Çay mı, kahve mi?

Sorularını sorun kendinize. Cevaplarını yazın tek tek. Ve sonra uygulayın her gün bilgiyle, seçimle ve bilinçle. Çoğaltın yaşamın akışında sorularınızı.

Kendimizi iyi hissettiğimizde daha neşeli, daha enerjik olur, daha olumlu düşünürüz. Daha verimli, daha üretken olur, kendimizi daha başarılı hissederiz. Kendimizi daha iyi hissetme halimizin neler ile başladığını ve sürdüğünü fark etmeli, bilinçle seçmeliyiz. Bu seçimlerin hayatımızı oluşturduğunu bilerek seçim yapmalıyız.

Mutluluk zihinsel bir seçimdir ancak eylem ile gerçek olur

Seçimler yaşadığımız hayatın ta kendisi. Kimlerle olduğumuz, bulunduğumuz yer ruh halimizi direkt etkiliyor. Kimlerle, nerelerde olduğumuz ve neler yaptığımız kişiliğimiz, yaşam kalitemizi oluşturuyor.

Düşüncelerini çok beğendiğim Jim Rohn ‘Bulunduğun yer seni memnun etmiyorsa, yerini değiştir. Ağaç değilsin.’ der, bu sözü kendime hep hatırlatırım.

Bazı insanlar bize iyi gelirken bazıları kötü geliyor. Bu nedenle bizi mutsuz eden insanlardan uzak durmanın yollarını bulmalıyız. Bizi rahatsız eden mekanları da değiştirmeliyiz.

Bilinçli seçimler ile hayallerimizi gerçekleştirebilir ve istediğimiz hayatı yaşarız. Sevgiyle nefes alın, bilinçle seçim yapın ve hep hatırlayın.

Hayat seçimlerimizden ibarettir…’

@YaseminSungur