Title Image

Umutların yok edildiği bir sınavın, kazananı olamaz! Sunay Akın

Umutların yok edildiği bir sınavın, kazananı olamaz! Sunay Akın

Bu sabah da her gün gibi twitter hesabıma girdim ve takip ettiğim kişilerin yaşamlarından beğenilerinden ve görüşlerinden paylaştıklarını okudum. Seviyorum sosyal medyada takip ettiğim tanıdığım veya tanımadığım insanları okumayı. Çok şey öğreniyorum, farklı insan tarzlarını tanıyorum. Geleneksel medyada bulamadığım bazı konuları ilk kez burada okuyorum, öğreniyorum ve farklı insanları aynı anda okumak cazipleştiriyor sosyal medyayı benim için. Ben de herkes gibi düşünce ve duygu ve deneyimlerimi yazıyorum hesabımda.

sunay akýnSunay Akın’ın twetlerini okuduğumda bu sözleri her anne baba, her eğitimci ve her genç okumalı dedim… Bugün 24 Mart 2013 Pazar, üniversiteye giden yolun ilk durağı YGS yapılıyor şu an. 1.851.326 genç şu anda sınavda!

“Gençlerimiz şu an bir mayın tarlasında… Nice umutlar yok oluyor, ya da sakatlanıyor! Bizi affedin…

demiş büyük usta, çok etkilendim:( ve ben de aynı fikirdeyim, yetenekleri körelten, geciktiren bu eğitim sisteminin sorumlusu biz büyükler bunu ne kadar farkındayız? Af dileyecek kaç kişi çıkar aramızdan?

“On binlerce gencin, umutlarının yok edildiği bir sınavın, kazananı olamaz! Bir terzi elindeki kumaştan 12 yılda ne model bir elbise yapılacağını anlayamıyorsa, “kazanan” ya da “başarılı” diye kime denir?

Nice gencin umudu ölüyor şu an; cesetlerinin üstü “başarılı” olanların dev fotoğraflarının basılıp duvarlara asıldığı bezlerle örtülecek! Eğitim içimizdeki yeteneğin hangi alanda başarılı olacağının değerlendirildiği süreçtir! Çözüm bu sözümdedir; toplu sınav katliamında değil! Sınav, insanın içindeki yeteneğin ölçülmesinde bir metotdur. Bugün yaptığımız gibi bilginin mayın tarlası olarak kullanılmamalı!”

Bu konuda pek çok yazı yazdım, seminer verdim. Şimdi gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızda çocukların ve gençlerin hayallerinden vazgeçmemeleleri, farklı becerilerini kullanmaları konusunda onları destekliyoruz. Öğrenmek bireyseldir, hayaller ve hedeflerde.

Sevgili Sunay Akın bu konuda son sözü söylüyor.

Eğitim içimizdeki yeteneğin hangi alanda başarılı olacağının değerlendirildiği süreçtir!